Sfântă Liturghie arhierească la Catedrala Mitropolitană din Craiova şi hirotonii de preot şi diacon

Evenimente

În ziua de sâmbătă, 13 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova.

Înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit în treapta de preot pe diaconul Coșeraru Alexandru Ovidiu, pe seama Parohiei Fântâna Banului cu hramul „Sfântul Nicolae”, Cetate, Protoieria Băileşti, iar pe teologul Găvan Alexandru l-a hirotonit în treapta de diacon pe seama Parohiei Turburea cu hramul „Sfânta Treime”, Protoieria Târgu Cărbunești.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu a rostit rugăciunea specială pentru încetarea pandemiei de coronavirus.

Gabriela Firu

Foto: Ionuţ Stanciu