Ziua Bibliei, marcată în cadrul Facultăţii de Teologie din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității din Craiova s-a desfășurat vineri, 12.11.2021, începând cu ora 11.00, manifestarea dedicată Zilei Bibliei. În cadrul evenimentului, cu titlul „Tetraevangheliarul grecesc de la Muzeul Olteniei din Craiova (sec. XII): prezentare generală a cercetării istorico-biblice”, au conferențiat cadrele didactice de la catedra de Studii Biblice, după cum urmează:  Pr. lect. dr. Ion Sorin Bora – Manuscrisele bizantine minuscule ale Noului Testament; Diac. lect. dr. Mihai Ciurea – Textul biblic al Tetraevangheliarului grecesc de la Craiova: considerații generale; Pr. lect. dr. Ion Reșceanu – Analiza codicologică și paleografică a Tetraevangheliarului grecesc de la Craiova. Invitatul special al acestei întâlniri a fost Prof. Univ. Dr. Mariyan Stoyadinov, prodecanul Facultății de Teologie Ortodoxă a Universității „Sf. Chiril și Sf. Metodie” din Veliko Târnovo, Bulgaria, care a susținut prelegerea introductivă cu titlul Învățătura Sf. Ioan Gură de Aur despre Cuvântul lui Dumnezeu (Ioan 1, 1-14). La final, studenții facultății au adresat o serie de întrebări tuturor profesorilor prezenți la acest eveniment academic, care a devenit deja o tradiție în Facultatea de Teologie din Craiova, în strânsă legătură cu prăznuirea Sfântul Ierarh Ioan Gură de Aur, Arhiepiscopul Constantinopolului.

Pr. Ioniţă Apostolache