Proiect Erasmus+ în cadrul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu

Evenimente

Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu a participat la cel de-al doilea schimb de experienţă al grupurilor de elevi, în cadrul proiectului Erasmus+, intitulat „From Peer Bullying to Peer Friendship”. Evenimentul s-a desfăşurat în sistem online şi a fost găzduit de unitatea de învățământ din Pilsen, Republica Cehă, în perioada 08-12 noiembrie. Cu acest prilej, elevii Cristian-Vasile Bălan, Giulia-Ioana Buhaleac, Andreea-Maria Bocai, Paraschiva-Alisia Borcan, Yannis-Raul Ionică și Carolina Urdăreanu, cât și profesorii care i-au îndrumat în acest demers, Ioana-Maria Dubaciu, Vasilica-Monica Trăistaru, Amelia Diaconescu, alături de Pr. Prof. Ștefan-Cristi Vătafu, Directorul Liceului Teologic, și Pr. Prof. Cristinel-Manole Raica, Director adjunct al unităţii de învăţământ teologic, s-au bucurat de această experiență inedită, îmbogățindu-și astfel cunoștințele de limba engleză și de combatere a comportamentelor de bullying, alături de participanții din Cehia, Italia, Polonia și Turcia.

„Şcoala noastră se bucură de parteneriate naţionale şi internaţionale care dezvoltă relaţiile dintre elevi şi cadre didactice. Sunt deja o obişnuinţă astfel de proiecte, Erasmus+, echipa de dascăli de la Liceul Teologic, în frunte cu doamna profesoară Ioana Maria Dubaciu, participând la numeroase mobilităţi având ca scop schimbul de experienţă. Ne dorim printr-o astfel de deschidere internaţională să dezvoltăm competenţele elevilor noştri de azi, pentru a deveni oameni maturi ai societăţii româneşti de mâine. Felicităm atât cadrele didactice, cât şi elevii implicaţi în proiect şi le dorim să aibă o colaborare frumoasă şi pe viitor!”, a subliniat Pr. Prof. Ştefan-Cristi Vătafu, Directorul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu.

Gabriela Firu