Prima Sfântă Liturghie la Biserica „Naşterea Maicii Domnului” din cartierul craiovean Corniţoiu

Evenimente

În ziua praznicului Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, duminică, 21 noiembrie, la Biserica ce poartă hramul „Naşterea Maicii Domnului” din cartierul craiovean Corniţoiu, Protoieria Craiova Nord, a fost săvârşită prima Sfântă Liturghie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Cu acest prilej, slujba Utreniei şi Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoţi şi diaconi, alături de Părintele Paroh Alexandru Zidaru şi Părintele Arhim. Vladimir Dărângă, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Craiova. Credincioşii din această Parohie au participat astfel pentru prima dată la slujba religioasă săvârşită în acest sfânt locaş.

„Ne-am bucurat de prezenţa unui număr mare de credincioşi la Sfânta Liturghie, îi încredinţăm în continuare de rugăciunile noastre permanente către Maica Domnului, care este şi Ocrotitoarea acestui sfânt lăcaş şi ne dorim ca şi pe viitor enoriaşii să fie alături în toate proiectele Parohiei noastre. De astăzi înainte se vor săvârşi sfinte slujbe în fiecare duminică şi zi de sărbătoare, şi totodată, în fiecare zi de miercuri va fi săvârşită slujba Paraclisului Maicii Domnului, iar în zilele de vineri, Acatistul Maicii Domnului”, a subliniat Părintele Paroh Alexandru Zidaru.

Gabriela Firu