Sfântă Liturghie arhierească la Catedrala Mitropolitană, de praznicul Sfântului Grigorie Decapolitul

Evenimente

În ziua prăznuirii Sfântului Cuvios Grigorie Decapolitul, sâmbătă, 20 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova. Răspunsurile la strană au fost date de Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane, dirijat de Prof. dr. Victor Şapcă.

Înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, Înaltpreasfinția Sa l-a hirotonit în treapta de preot pe diaconul Găvan Alexandru, pe seama Parohiei Turburea cu hramul „Sfânta Treime”, Protoieria Târgu Cărbunești, iar pe teologul Mîndruță Constantin Nicu l-a hirotonit în treapta de diacon pe seama Parohiei Soceni cu hramul „Sfinţii Arhangheli Mihail si Gavriil”, Protopopiatul Craiova Nord.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu a rostit rugăciunea specială pentru încetarea pandemiei de coronavirus.

Gabriela Firu

Foto: Ionuţ Stanciu