Cerc pedagogic al profesorilor de religie din judeţul Gorj

Evenimente

Profesorii de religie din oraşele Novaci şi Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj, au participat miercuri, 24 noiembrie, la Cercul pedagogic al profesorilor de religie, desfăşurat cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Activitatea a avut loc în format online şi a reunit 30 de cadre didactice, fiind organizată de Şcoala Gimnazială nr. 1 „George Uscătescu” din Târgu Cărbuneşti. La eveniment au participat, alături de cadrele didactice, Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Gorj şi Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier al Sectorului Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei, care a transmis mesajul de binecuvântare şi purtarea de grijă a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu.

În cadrul Cercului a avut loc prezentarea Școlii Gimnaziale nr. 1 „George Uscătescu” Târgu Cărbunești de către Prof. Troacă Ionuț Daniel şi susţinerea referatului „Părintele Gherasim Iscu, model al ziditorilor de suflet”, de către Pr. Prof. Ciungu Ionut Daniel, urmat de discuții și întrebări pe marginea referatului. În continuare, Prof. Coană Mihai – Ionuţ a prezentat referatul „Sfântul Ioan Iacob, ocrotitor al românilor din diaspora”.

„Cu acest prilej, am transmis totodată colegilor profesori o serie de comunicări tehnice, respectiv despre planificarea inspecţiilor pentru perfecţionarea cadrelor didactice care predau disciplina Religie în unităţile de învăţământ de pe raza judeţului Gorj şi despre Platforma E-learning a profesorilor de religie din Mitropolia Olteniei, avizată de către Ministerul Educaţiei. În cadrul activităţii, domnul profesor Troacă Ionuţ Daniel, profesor titular în cadrul Şcolii Gimnaziale «George Uscătescu» din Târgu Cărbuneşti, ne-a prezentat unitatea de învăţământ şi personalitatea lui «George Uscătescu», iar părintele profesor Ciungu Ionuţ a susţinut un referat despre Părintele Gherasim Iscu, un martir al închisorilor comuniste, ultimul stareţ al Mănăstirii Tismana. A fost foarte bună şi prezentarea şi datele bibliografice pe care le-a transmis părintele Ionuţ Ciungu despre Părintele Gherasim Iscu, iar domnul profesor Coană Mihai – Ionuţ ne-a vorbit despre Sfântul Ioan Iacob, Ocrotitor al românilor din diaspora, ţinând cont că anul acesta este Anul omagial al românilor de pretutindeni. Activitatea a  fost de un real folos pentru colegi, s-a vorbit totodată despre integrarea elevilor cu cerinţe educaţionale speciale în orele de religie şi colegi care au experienţă în susţinerea acestor ore la care sunt prezenţi elevi cu diferite deficienţe sau capabili de performanţă au împărtăşit din experienţa lor colegilor cu mai puţină experienţă”, a subliniat Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Gorj.

Gabriela Firu