Hramul Mănăstirii Coşuna – Bucovăţul Vechi, de praznicul Sfântului Ierarh Nicolae

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în ziua de luni, 6 decembrie, de praznicul Sfântului Ierarh Nicolae, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova l-a sărbătorit pe Ocrotitorul spiritual al Mănăstirii Coşuna – Bucovăţul Vechi. În zi de hram, slujba Sfintei Liturghii a fost săvârşită de părinţii profesori ai unităţii de învăţământ teologic, iar răspunsurile la strană au fost date de Corul Seminarului Teologic, dirijat de prof. dr. Victor Şapcă.

„Părinții profesori, doamnele profesoare și elevii seminariști s-au unit într-o adâncă rugăciune, mergând pe urmele sacre ale înaintașilor noștri, care s-au nevoit peste veacuri în această prea frumoasă mănăstire. De fiecare dată la sărbătoarea Sfântului Nicolae, aici, la Mănăstirea Coșuna, ne încearcă un moment de nostalgie a vremurilor de demult, când se așternea un covor de mărgăritare ce anunța venirea marelui praznic al Nașterii Domnului Hristos, radiindu-ne tuturor o bucurie sfântă fără de hotar, pe care nu o putem desluși, ci doar trăi fiecare în felul său. Dumnezeu să binecuvânteze neamul românesc iar Sfântul Nicolae să vegheze totdeauna asupra Mănăstirii Coșuna și Seminarului Teologic Ortodox «Sfântul Grigorie Teologul»”, a subliniat Părintele Arhid. Ionuţ Pătularu, Directorul Seminarului Teologic din Craiova.

Mănăstirea Coşuna – Bucovăţul vechi, situată în incinta Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”, este una dintre cele mai vechi construcţii atestate documentar din ţinuturile Craiovei, fiind o piesă de inestimabilă valoare patrimonială a Mitropoliei Olteniei.

Biserici din Craiova cu hramul Sfântul Ierarh Nicolae

Mai multe biserici din Craiova şi-au sărbătorit hramul, în ziua de prăznuire a Sfântului Ierarh Nicolae. Dintre cele mai reprezentative, amintim: Biserica „Sfântul Nicolae – Dorobănţia”, Biserica „Sfântul Nicolae – Brânduşa”, care şi-a sărbătorit şi marţi, 7 decembrie, cel de-al doilea hram, pe Sfânta Muceniţă Filofteia, Biserica „Sfântul Nicolae – Amaradia”, Biserica „Sfântul Nicolae – Craioviţa I”,  Biserica „Sfântul Nicolae – Ungureni”.

La aceste sfinte locaşe a fost oficiată duminică, 5 decembrie, slujba Vecerniei Unită cu Litia şi Acatistul Sfântului Nicolae, în ziua hramului fiind săvârşită Utrenia şi Sfânta Liturghie.

Gabriela Firu