Slujbă de sfinţire în cadrul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în ziua de miercuri, 8 decembrie, în cadrul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu a fost săvârşită slujba de sfinţire a unei clase create pentru specializarea „Muzică bisericească”. Momentul a fost precedat de oficierea slujbei Sfintei Liturghii, la biserica din incinta instituţiei, de către un sobor de preoţi, din care au făcut parte părinţii profesori de la Liceul Teologic. La eveniment au participat mai multe oficialităţi, printre care doamna Prof. Elena Dana Constantinescu, Inspector Şcolar General în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Gorj, Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Gorj, părinţi profesori şi cadre didactice de la instituţia de învăţământ teologic din judeţul Gorj.

„Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Acad. Irineu, Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei, Liceul Teologic din Târgu Jiu s-a bucurat de o activitate cu totul deosebită, deoarece am sfințit o clasă creată special pentru specializarea Muzică bisericească. Această clasă o putem numi un laborator de practică, deoarece viitorii preoţi şi chiar cântăreţi bisericeşti fac orele pentru specializarea pentru care se pregătesc ei spre viitor. Ne-am bucurat de prezenţa oficialităţilor locale, şi anume de reprezentantul Inspectoratului Şcolar Judeţean Gorj, doamna Profesor Elena Dana Constantinescu, de prezenţa Preacucernicului Părinte Inspector Profesor Stănciulescu Neofit, şi de altfel de prezenţa preoţilor profesori de la Liceul Teologic şi a cadrelor didactice din această instituţie. Activitatea a început cu oficierea Sfintei Liturghii la Biserica din curtea instituției, apoi a continuat cu slujba de sfinţire a clasei, a laboratorului de practică, şi de altfel ne-am bucurat şi de un program artistic pregătit de Părintele Arhidiacon Lăzărică Nicuşor împreună cu minunatul Cor al Liceului Teologic. Suntem profund emoţionaţi când reuşim astfel de lucruri, pentru că la acest proiect am pus umărul nu numai noi, cadrele didactice, ci şi elevii, pentru că avem elevi de la specializarea Patrimoniu care mereu au răspuns solicitărilor noastre cu privire la realizarea picturilor ce s-au efectuat în acest laborator de practică. Felicitam pe cei implicați și ne dorim ca astfel de proiecte să continue și în anii viitori!”, a subliniat Pr. Prof. Ştefan Cristi Vătafu, Directorul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu.

Gabriela Firu