„Colindăm, Doamne, Colind!”, concert de colinde la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în ziua de vineri, 17 decembrie, începând cu ora 18.00, la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova va avea loc concertul traditional de colinde intitulat „Colindăm, Doamne, Colind!”. Concertul va fi susţinut de Corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova şi de Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane din Craiova, dirijori: Pr. Lect. Univ. Dr. Adrian Cristian Maziliţa şi Lect. Univ. Dr. Victor Şapcă. Concertul va cuprinde cântări psaltice din perioada Crăciunului, colinde psaltice şi populare, precum şi colinde armonizate de Nicolae Lungu şi D. G. Kiriac.

Gabriela Firu