Festivitate de premiere în cadrul Concursului „Credinţă şi tradiţie în comunitatea mea”

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în ziua de vineri, 10 decembrie, a avut loc, la Centrul „Mitropolit Firmilian” din Craiova, Festivitatea de premiere a participanţilor la Concursul „Credinţă şi tradiţie în comunitatea mea”, din cadrul Proiectului Catehetic Eparhial „Lumină din Lumină”. Evenimentul a fost organizat de Sectorul Cultural şi Sectorul Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare ale Arhiepiscopiei Craiovei. La festivitatea de premiere au participat Pr. Grigore Vulcănescu, Consilier Cultural al Arhiepiscopiei Craiovei, Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier al Sectorului Învăţământ, Pr. Ştefan Bărbulescu, Inspector Activităţi cu tineretul, Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Dolj şi Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Gorj.

Proiectul catehetic „Lumină din Lumină” se desfăşoară cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu şi se află în al doilea an de implementare. În acest proiect sunt angrenate aproximativ 50 de grupuri parohiale de tineri din judeţele Dolj şi Gorj.

Concursul „Credinţă şi tradiţie în comunitatea mea” are ca scop angrenarea tinerilor în activităţi care ţin de viaţa Bisericii, sub îndrumarea preoţilor coordonatori şi a colaboratorilor acestora. Totodată, prin acest concurs se urmăreşte valorizarea tinerilor şi a comunităţilor din care provin, în acelaşi timp antrenându-le creativitatea şi munca în echipă. Concursul s-a adresat celor 47 de grupuri parohiale de tineri din cadrul Proiectului catehetic „Lumină din lumină”. Astfel, fiecare dintre grupuri a realizat un material reprezentativ pentru comunitate, menit să scoată în evidenţă importanţa credinţei, a tradiţiei şi a Bisericii în viaţa de zi cu zi şi în istoria locului. Parteneri în acest proiect au fost Protoieriile, unităţile de învăţământ şi profesorii la disciplina Religie.

Cu acest prilej, Grupurile parohiale de tineri au primit diplome de merit din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, alături de icoane şi cărţi bisericeşti, oferite de Editura „Mitropolia Olteniei”.

Pr. Grigore Vulcănescu, Consilier Cultural în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, a adresat aprecieri pentru efortul depus şi pentru rezultatele obţinute de Grupurile de tineri, încurajându-i pe preoţii coordonatori ai grupurilor parohiale să dezvolte noi programe care să atragă tinerii la viaţa şi activitatea Bisericii: „La acest concurs au participat copii din 15 parohii, tineri care au prezentat frumusețea și bogăția religioasă și culturală a zonelor pe care le-au reprezentat, precum şi specificul local. De asemenea, s-a putut remarca și frumoasa colaborare dintre preoți și profesorii de Religie”, a declarat Pr. Consilier Grigore Vulcănescu.

Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector de Religie în cadrul ISJ Dolj, a subliniat calitatea lucrărilor şi numărul tot mai mare de tineri implicaţi în activităţile Parohiei. „Acest proiect şi-a propus să scoată în evidenţă implicarea tinerilor în viaţa comunităţii şi de asemenea creşterea participării lor la activităţile religioase, dar şi la activităţi de promovare a rolului Bisericii în comunitate. Am fost plăcut surprinsă să constat că numărul tinerilor care îşi doresc să se implice în activităţile Bisericii a crescut, că lucrările prezentate au fost de înaltă ţinută ştiinţifică, dar şi teologică, elevii mergând de la activităţi de prezentare şi promovare a foştilor preoţi din parohiile lor, la adevărate cercetări cu privire la istoria comunităţii din care face parte, la descoperirea unor vestigii arheologice care să scoată în evidenţă rolul Bisericii în comunitatea lor. Au fost prezente parohii din judeţele Dolj şi Gorj, iar numărul acestora a fost mult mai mare faţă de anul anterior, dar şi numărul copiilor implicaţi la nivelul comunităţilor a fost foarte mare. De asemenea, ne-a surprins plăcut calitatea materialelor prezentate, a filmărilor realizate. Sperăm ca şi pe viitor implicarea copiilor să sporească, aşa încât tinerii noştri să ştie să aprecieze şi să promoveze valorile transmise de Biserică şi de istoria comunităţii respective”, a precizat Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, din cadrul ISJ Dolj.

Părintele Profesor Neofit Stănciulescu, din cadrul ISJ Gorj, a vorbit despre numeroasele tradiţii din Oltenia, precizând că festivitatea de premiere „a fost un eveniment care a reuşit să scoată în evidenţă implicarea tinerilor în activităţile din Parohii. Au fost expuse lucrări reprezentative pentru comunităţile din care aceşti tineri provin şi am avut prilejul de a afla despre numeroase tradiţii specifice anumitor zone. Un exemplu, din judeţul Dolj de această dată, îl reprezintă un material despre coacerea pâinii la ţest”, a adăugat Pr. Prof. Neofit Stănciulescu.

Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier în cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei, i-a felicitat pe tineri pentru implicare şi pentru rezultatele frumoase pe care au reuşit să le obţină în acest proiect. „Mulţumim Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu pentru binecuvântare şi pentru îndemnul de a alcătui şi organiza cât mai multe proiecte catehetice care să ajute la dezvoltarea Grupurilor parohiale de tineri şi să consolideze legătura dintre preoţi şi profesorii de religie de pe raza parohiilor unde îşi desfăşoară activitatea. Un astfel de proiect este «Lumină din Lumină», care în al doilea an de implementare deja se poate mândri cu un număr mare de grupuri parohiale înfiinţate, care dezvoltă constant activităţi culturale, educative, de voluntariat şi se implică în viaţa societăţii şi a Bisericii”, a transmis Părintele Consilier Arhid. Adrian Lupu.

În urma evaluării de către juriul de specialitate, în cadrul Concursului „Credinţă şi tradiţie în comunitatea mea” au fost premiate următoarele grupuri de tineri din Arhiepiscopia Craiovei:

Grupul de tineri din Parohia Dăbuleni III, coordonat de Pr. Niţu Daniel, cu proiectul „Hora de pomană”;

Grupul de tineri din Parohia Motru II, coordonat de Pr. Breană Marius, cu proiectul „Monumentul eroilor din oraşul meu. Şi eu cunosc un erou!”;

Grupul de tineri din Parohia Rovinari II, coordonat de Pr. Foanene Daniel, cu proiectul „Păstrători ai credinţei şi tradiţiei în comunitatea mea”;

Grupul de tineri din Parohia Baia de Fier, coordonat de Pr. Ciungu Ionuț, cu proiectul Credinţă şi tradiţie în comunitatea mea”;

Grupul de tineri din Parohia Prapor, coordonat de Pr. Marinică Gabriel, cu proiectul „Credinţă şi tradiţie în comunitatea mea”;

Grupul de tineri din Parohia Zănoaga, coordonat de Pr. Diaconu Ovidiu, cu proiectul „Tradiţie şi rânduială în urma Minunii de la Zănoaga”;

Grupul de tineri din Parohia Unirea, coordonat de Pr. Boată Ilie, cu proiectul „Unirea – un sat unit prin tradiţiile locului”;

Grupul de tineri din Parohia Sfântul Ioan Valahul” din Craiova, coordonat de Pr. Doran Ovidiu, cu proiectul „ACTIV(I) – până la capăt”;

Grupul de tineri din Parohia Mârşani – Popeşti, coordonat de Pr. Enache Alexandru, cu proiectul „Monument dedicat eroilor din Primul Război Mondial”;

Grupul de tineri din Parohia „Ziua Crucii”, Craiova, coordonat de Pr. Vlăducu Viorel, cu proiectul „Crăciunul – sărbătoarea familiei”;

Grupul de tineri din Parohia Ţicleni, coordonat de Pr. Ţicleanu Dragomir, cu proiectul intitulat „Proiecte educativ-culturale în Parohia Ţicleni”;

Grupul de tineri din Parohia Rovinari I, coordonat de Pr. Ţintă Robert, cu proiectul „Dăruind vei dobândi”;

Grupul de tineri din Parohia Dăbuleni I, coordonat de Pr. Croitoru Cristi, cu proiectul „Sf. Constantin Brâncoveanu, ctitor de spiritualitate şi cultură la Dăbuleni”;

Grupul de tineri din Parohia  Galicea Mare, coordonat de Pr. Gologan Claudiu, cu proiectul „Hram la Galicea Mare”;

Grupul de tineri din Parohia „Sfânta Treime”, coordonat de Pr. Bălan Dumitrașcu Cosmin, cu proiectul „Brâncuşi – geniul unui artist, destinul unui neam”.

Gabriela Firu