Un nou cerc metodic al profesorilor de religie din judeţul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, profesorii la disciplina Religie din cadrul Cercului metodic Turceni – Rovinari – Motru, judeţul Gorj, au participat miercuri, 15 decembrie, la cercul pedagogic al profesorilor de religie din judeţul Gorj. La activitate au participat 35 de cadre didactice, alături aflându-se şi Pr. Neofit Stănciulescu, Inspector de Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Gorj şi Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier al Sectorului Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare, Arhiepiscopia Craiovei, care a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei. Evenimentul s-a desfăşurat în sistem online şi a fost organizat de Şcoala Gimnazială nr. 1 Rovinari.

“În deschidere ne-a vorbit doamna director Armăşelu Delia Florentina, care ne-a prezentat unitatea de învăţământ, apoi doamna profesor Georgescu Ileana a susţinut lecţia deschisă cu micuţii de clasa a IV-a, având tema «Magii în căutarea Pruncului Iisus». La finalul lecţiei, elevii ne-au prezentat un scurt colaj de colinde, fiind coordonaţi de doamna profesor de religie Georgescu Ileana şi de doamna învăţător Lungu Ana Maria. În partea a doua a evenimentului am ascultat pe doamna profesor Sorinela Salavat, cu referatul «Diaspora Ortodoxă Română din Belgia. Studiu de caz: Parohia „Naşterii Maicii Domnului” din Anvers/Antwerpen». Parohia a fost prezentată de Părintele Mario Dorin Mihai, care este şi profesor de religie în Belgia. Ne-au  fost prezentate astfel câteva activităţi din viaţa Parohiei şi din viaţa şcolii din această zonă a lumii unde vieţuiesc stabil peste 18.000 de români. De asemenea a mai fost prezentă colega noastră, prof. metodist Oae Marinela, care în prezent se află într-un proiect Erasmus în Portugalia şi care ne-a oferit câteva detalii reprezentative cu privire la această ţară”, a subliniat Pr. Inspector Neofit Stănciulescu, din cadrul ISJ Gorj.

Gabriela Firu