Campanii umanitare organizate ASCOR, filialele Craiova şi Târgu Jiu

Evenimente

Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români, filialele Craiova şi Târgu Jiu, organizează în această perioadă campanii caritabile, pentru ajutorarea copiilor, bătrânilor şi familiilor aflate în dificultate. Astfel, ASCOR Craiova organizează în zilele de vineri, 17 decembrie şi sâmbătă, 18 decembrie, o colectă de Crăciun, cοnstând în alimente neperisabile şi produse igienico – sanitare, care pot fi aduse la sediul situat pe str. Nicolae Plopşor, nr. 3A din Craiova (în spatele Bisericii „Sfântul Ilie”). Aceste produse vor fi distribuite în perioada următoare persoanelor aflate în nevoie, din Craiova, în cadrul campaniei „Dăruieşte puţin şi vei primi nemăsurat”.

Tot în aceste zile, ASCOR Târgu Jiu, sub coordonarea drei. Georgiana Popescu, a organizat o amplă colectă pentru ajutorarea beneficiarilor mai multor centre din municipiul Târgu Jiu. Prin intermediul Campaniei „Dar din dar se face rai” sunt sprijiniţi copiii din Centrele de Plasament Vădeni, Vărsături şi Centrul Maternal din Târgu Jiu, cât şi bătrânii din Căminul de Bătrâni Dobriţa. „Ne-au fost alături oameni de bine, Părintele Arhimandrit Ioachim Pârvulescu, stareţul Mănăstirii Lainici, care ne susţine de fiecare dată în acţiunile umanitare, Asociaţia Pro Vita Gorj, medicii şi asistenţii de la Spitalul 700 şi voluntarii Asociaţiei noastre. Astăzi am achiziţionat produsele pe care le vom dărui şi tot astăzi le facem o vizită acestor copii, mame şi bătrîni, pentru a le oferi daruri şi a le aduce astfel o bucurie în perioada premergătoare sărbătorii Naşterii Domnului”, a subliniat dra. Georgiana Popescu, preşedintele ASCOR, filiala Târgu Jiu.

Gabriela Firu