„Dăruieşte din sângele tău, aproapelui!”, acțiune de donare de sânge la Poiana Mare

Evenimente

Spitalul de Psihiatrie Poiana Mare a găzduit joi, 16 decembrie, a VIII-a acţiune de donare de sânge, sub sloganul „Dăruieşte din sângele tău, aproapelui!”. Campania a fost organizată de Pr. Tinel Florin Dudău, slujitor la Paraclisul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” din cadrul unității spitalicești. Recoltarea a fost făcută de către personalul specializat al Centrului Regional de Transfuzie Sangvină Craiova.

„Am avut o bucurie prin faptul că au fost nu puține persoanele care au donat pentru prima dată, unele trecute de o anumită vârstă. Au îndrăznit și au reușit. Am trăit bucuria să vină persoane neînscrise și să doneze. O altă caracteristică a acestei a opta deplasări a Centrului de Transfuzie a fost că aproape toate persoanele au fost apte pentru donare, au fost pregătite. Fiind și în Postul Nașterii Domnului, aproape de marele praznic al Întrupării Fiului lui Dumnezeu, am avut totodată mai mulți preoți printre cei ce au dorit să dea din sângele lor bolnavilor. Cu mila Domnului și faptele creștinilor, s-au putut colecta 40 pungi de sânge. După opt acțiuni ale campaniei noastre, s-au donat 236 pungi de sânge. Mulțumesc tuturor celor care ne-au susținut și care sunt astfel alături de bolnavi! Bunul Dumnezeu să îi răsplătească! Nădăjduiesc ca în preajma Bunei Vestiri să organizăm o nouă astfel de acțiune”, a precizat Pr. Tinel Florin Dudău, slujitor la Paraclisul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” din cadrul Spitalului de Psihiatrie Poiana Mare.

Gabriela Firu