Concert de colinde la Parohia „Nașterea Maicii Domnului”, din cartierul Craiovița Nouă

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, duminică, 19 decembrie 2021, în biserica Parohiei „Nașterea Maicii Domnului”, din cartierul Craiovița Nouă, a avut loc un concert de colinde. Prima parte a concertului a fost susținută de către un grup de tineri din parohie, sub coordonarea Pr. paroh Alexandru Zidaru. Imediat după acest moment, la invitația parohiei, s-a aflat în mijlocul nostru Grupul Psaltic „Calatio”, dirijat de către Lect. Univ. Dr. Victor Șapcă. De asemenea, a susținut un recital de colinde și cunoscuta interpretă de muzică populară Zorina Bălan. La final a ținut un cuvânt de învățătură și de felicitare Arhim. Vladimir Dărângă, marele eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Craiova.

„Întâi de toate, mulțumim Bunului Dumnezeu și Maicii Domnului pentru aceste momente frumoase de vestire a Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos. De asemenea, se cuvine să mulțumim și tinerilor noștri colindători. Nădăjduim să continuăm întâlnirile cu copiii din parohia noastră și să organizăm cât mai multe activități. Nu în ultimul rând, mulțumim tuturor celor care ne-au onorat invitația și ne-au încântat cu aceste colinde deosebite, dar și dumneavoastră celor care ați venit în număr așa de mare în această seară pentru a ne fi alături la acest concert”, a adăugat Pr. Alexandru Zidaru.