Concert de colinde la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova a găzduit vineri, 17 decembrie, concertul tradiţional de colinde „Colindăm, Doamne, Colind!”. Concertul a fost susţinut de Corul Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova şi de Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane din Craiova, dirijori: Pr. Lect. Univ. Dr. Adrian Cristian Maziliţa şi Lect. Univ. Dr. Victor Şapcă. Concertul a cuprins cântări psaltice din perioada Crăciunului, colinde psaltice şi populare, precum şi colinde armonizate de Nicolae Lungu şi D. G. Kiriac. Printre credincioşii prezenţi la eveniment s-au aflat Părinţi profesori ai Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”, ai Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Craiova, reprezentanţi ai Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj şi Părinţi Consilieri ai Arhiepiscopiei Craiovei.

„Poporul lui Dumnezeu de aici, din Craiova, din Oltenia şi din ţara noastră românească este dornic, e încă însetat de a-L cunoaşte pe Dumnezeu prin intermediul acestor minunate cântări care se numesc colinde. Ele fac parte din însăşi fiinţa poporului român, pentru că s-au născut odată cu poporul român. Preoţii din satele mici de pe tot întinsul vechii Dacii aşa îi învăţau pe păstoriţii lor credinţa, prin aceste minunate colinde şi, dacă pictura este Biblia deschisă în care priveşti şi mintea te duce la sfinţii care sunt zugrăviţi acolo, prin colinde, în mintea noastră se implementează, se întăreşte, se adânceşte învăţătura de credinţă. Colindele au fost catehismul poporului român nescris până a apărut tiparul, până în secolul XVII, când vrednicul de pomenire Mitropolit Petru Movilă a tipărit primul catehism, în 1642. Colindele au purtat şi poartă în ele adevărata credinţă şi aşa va fi până la sfârşitul veacurilor. Colindele noastre româneşti respiră viaţă, respiră bucurie, respiră credinţă, şi dacă vin colindătorii întâi şi ne vestesc Naşterea lui Hristos, ei sunt aceia care ne urează să avem un an bun, un an fericit, cu pace şi bucurie”, a transmis în cuvântul de învăţătură Părintele Arhim. Vladimir Dărângă, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Craiova.

Gabriela Firu

Foto: Ionuţ Stanciu