Daruri pentru copii în Parohia Mălăeşti

Evenimente

Parohia „Adormirea Maicii Domnului” – Mălăeşti din judeţul Dolj a organizat în această perioadă ediţia a III-a a acţiunii caritabile „Hristos, Învăţătorul Cel Preabun”. În cadrul acestei acţiuni, Părintele Paroh Alexandru Călugărescu, sprijinit de enoriaşi, a oferit daruri elevilor din cadrul şcolilor aflate în localităţile Mălăeşti şi Mogoşeşti, respectiv Grădiniţa şi Şcoala cu clasele I-IV din localitatea Mălăeşti, alături de Grădiniţa şi Şcoala cu clasele I-IV din localitatea Mogoşeşti, comuna Goieşti.

„Cu ajutorul lui Dumnezeu şi cu implicarea oamenilor cu suflet mare, am reuşit să oferim daruri copiilor din cele două şcoli ale satelor Mălăeşti şi Mogoşeşti, sate care aparţin Parohiei pe care cu dragoste o păstoresc. Iată că anul acesta am dus la bun sfârşit ediţia a treia a acestei acţiuni caritabile, «Hristos, Învăţătorul Cel Preabun». Cel mai frumos cadou a fost pentru noi zâmbetele acestor copilaşi. Sărbătoarea Naşterii Domnului este despre dăruire, despre iubire, despre a fi alături unii de alţii. Iubirea şi exemplul propriu îl pun pe copil pe un drum al educaţiei care cu siguranţă îi va oferi multe reuşite în viaţă. Mulţumesc tuturor celor care ne-au susţinut în acest demers şi nădăjduim să continuăm astfel de acţiuni care vin în sprijinul copiilor, cât şi a altor persoane care au nevoie de solidaritatea noastră”, a subliniat Părintele Alexandru Călugărescu, Parohul Bisericii „Adormirea Maicii Domnului”, Parohia Mălăeşti, judeţul Dolj.

Gabriela Firu