Părticele din moaştele Sfântului Cuvios Irodion, dăruite Parohiilor „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Băileşti şi „Sfântul Ierarh Nicolae” Dăbuleni I

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în duminica dinaintea Naşterii Domnului, la Mănăstirea Lainici din judeţul Gorj a fost săvârşită Sfânta Liturghie în sobor de preoţi, alături de Părintele Arhim. Ioachim Pârvulescu, stareţul Mănăstirii Lainici şi Exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Craiovei, Părintele Arhim. Vladimir Dărângă, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Craiova, Pr. Cătălin Neacşu, Protopop al Protoieriei Băileşti. În cadrul Sfintei Liturghii, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, au fost dăruite racle cu părticele din moaştele Sfântului Cuvios Irodion către Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din municipiul Băileşti şi Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae”, Parohia Dăbuleni I.

„Bucurie mare a fost pentru două Parohii ale Arhiepiscopiei noastre, Parohia «Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel» din Băileşti şi Parohia  «Sfântul Ierarh Nicolae» şi  «Izvorul Tămăduirii», Parohia Dăbuleni I, care, în data de 19 decembrie, au primit ca un mare dar din partea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu părticele din moaştele Sfântului Irodion de la Lainici. În cadrul Sfintei Liturghii care s-a săvârşit în duminica dinaintea Naşterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos, la Mănăstirea Lainici au participat părinţii din Parohia Dăbuleni, precum şi Părintele Cătălin Neacşu, de la Parohia «Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel» din Băileşti şi Protopop al Protopopiatului Băileşti. La sfârşitul slujbei, Părinţii au primit darul de mare preţ al moaştelor Sfântului Irodion din partea Părintelui Stareţ Arhimandrit Ioachim Pârvulescu, după ce în prealabil a fost citită Gramata şi Actul de donaţie emis de Cancelaria Mitropolitană din Craiova. Darul Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu a fost primit cu bucurie de către credincioşii veniţi alături de preotul lor la Sfânta Mănăstire Lainici, iar apoi, în Parohiile respective s-a organizat primirea festivă a acestor sfinte moaşte care vor rămâne pentru totdeauna în bisericile respective, pentru a aduce mângâiere tuturor celor ce se vor ruga la aceste odoare de mare preţ, moaştele Sfântului Irodion de la Lainici”, a subliniat Părintele Arhim. Vladimir Dărângă, Mare Eclesiarh al Catedralei Mitropolitane „Sfântul Dumitru” din Craiova.

Cele două racle cu părticele din moaştele Sfântului Cuvios Irodion au fost aduse în cele două Parohii în aceeaşi zi, când a fost săvârşit Acatistul Sfântului Cuvios Irodion.

„Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, moaştele Sfântului Cuvios Irodion de la Mănăstirea Lainici au fost aduse la Biserica «Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel» din municipiul Băileşti. Era o dorinţă mare a enoriaşilor astfel că, împreună cu Părintele Ciprian Catană, am comunicat această dorinţă a credincioşilor şi, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, Sfântul Cuvios Irodion a poposit în Biserica noastră. Racla cu sfintele moaşte va rămâne definitiv spre închinare tuturor credincioşilor şi clericilor. Mulţumim Sfintei Treimi pentru ajutorul dat, mulţumim Părintelui Arhimandrit Ioachim Pârvulescu, stareţul Mănăstirii Lainici, pentru acest odor, şi rugăm pe Sfântul Cuvios Irodion să ne fie şi nouă Luceafăr călăuzitor pe calea mântuirii”, a transmis Pr. Cătălin Neacşu, de la Parohia „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” şi Protoiereu al Protopopiatului Băileşti.

Gabriela Firu