Serbare de Crăciun la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova a organizat în ziua de miercuri, 22 decembrie, serbarea prilejuită de întâmpinarea Sfintei Sărbători a Naşterii Domnului. La acest eveniment au participat Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier în cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu Tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei, Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, Pr. Prof. Vintilă Belcineanu, Directorul Seminarului Teologic, cadre didactice, elevi şi părinţii acestora. Mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu a fost transmis de Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier Eparhial. În cadrul festivităţii, Corul Seminarului Teologic, dirijat de Lect. Univ. Dr. Victor Şapcă, a susţinut un scurt concert de colinde, urmat de mai multe momente artistice în cadrul cărora elevii au prezentat scenete de teatru tematice, reprezentative pentru această perioadă. De asemenea, Ansamblul „Juveţii de la Coşuna” a prezentat o serie de jocuri tradiţionale olteneşti.

În continuare, elevii și profesorii Seminarului Teologic din Craiova au fost felicitați de conducerea instituţiei de învăţământ teologic, care le-a urat sărbători fericite, iar la final, în curtea Seminarului, colectivul clasei a XI-a a interpretat tradiționalul „Plugușor”, sub coordonarea Prof. Pană Monica Roxana.

Gabriela Firu