Sprijin pentru familiile aflate în nevoie, oferit de Parohia „Sfântul Nicolae” – Brânduşa

Evenimente

Parohia „Sfântul Nicolae” – Brânduşa din Craiova a continuat în luna decembrie acţiunile umanitare, desfăşurate pentru familiile aflate în dificultate, atât din Parohie, cât şi din alte localităţi ale judeţului Dolj. Sprijinit de voluntari, Părintele Paroh Gabriel Sorescu a iniţiat mai multe colecte care să vină în sprijinul celor aflaţi în nevoie. În această perioadă, au fost donate pachete cu îmbrăcăminte şi jucării mai multor familii din localităţile Golfin, Amărăşti şi Bucovicior. De asemenea, voluntarii s-au deplasat la familii nevoiaşe din localităţile Sârsca, Castranova, Puţuri, Cerăt şi din municipiul Craiova, pentru a le oferi produse igienico – sanitare, alimente, dulciuri, îmbrăcăminte, încălţăminte, cât şi piese de mobilier şi alte obiecte necesare pentru amenajarea locuinţei. Totodată, mai multe familii din localităţile Coşoveni şi Teslui au primit îmbrăcăminte, alimente, dulciuri și fructe. În desfăşurarea acestor acţiuni s-au implicat şi voluntarii Parohiei, printre care doamnele Mihaela Calotescu, Daniela Ionescu și Dana Zimța.

Acţiunile caritabile organizate în luna decembrie de Parohia Brânduşa din Craiova au vizat familiile din mai multe localităţi, precum Vladimir, Măceşu, Urzicuţa şi Murgaşi.

Gabriela Firu