Cerc pedagogic al profesorilor de religie din judeţul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, profesorii de religie din cadrul Centrului metodic Târgu Jiu au participat săptămâna aceasta la un nou cerc pedagogic, nivelul gimnazial. Activitatea a fost organizată de Colegiul Naţional „Spiru Haret” din Târgu Jiu. Alături de elevi şi de cei 30 de profesori implicaţi în activitate s-au aflat Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier al Sectorului Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean (ISJ) Gorj şi Prof. Elena Găvan, Director adjunct al Colegiului Naţional „Spiru Haret” din Târgu Jiu. Cu acest prilej. Prof. Felicia Păunescu a susţinut o lecţie de recapitulare la clasa a VI-a B, iar la final a fost prezentat un referat de către Prof.  Alina Vălăreanu.

„Aceasta a fost ultima activitate din semestrul I a profesorilor de religie din judeţul Gorj, activitate metodică ce s-a desfăşurat în ultima săptămână de şcoală. Profesorii şi elevii implicaţi au adus în mediul online o activitate binevenită atât pentru profesorii cu experienţă, cât şi pentru profesorii debutanţi. Colegiul Naţional «Spiru Haret» este emblematic pentru municipiul Târgu Jiu, pentru că istoria Colegiului Naţional «Spiru Haret» se leagă de începuturile învăţământului public din judeţul  Gorj, anul 1832, şi principala menire a şcolii a fost pregătirea învăţătorilor pentru şcolile săteşti. În anul 1932 s-a construit actualul local, iar şcoala a fost inaugurată în anul 1925. Ulterior s-a construit şi amfiteatrul Colegiului, care este unul dintre cele mai mari din judeţ.  Din anul 1932, Şcoala Normală s-a numit «Spiru Haret», iar din 1990 s-a reînfiinţat profilul iniţial, cel pedagogic, care în 1999 se transformă în Colegiul Naţional «Spiru Haret» din Târgu Jiu, titulatură pe care o deţine şi în prezent”, a subliniat Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspector la disciplina Religie în cadrul ISJ Gorj.

Gabriela Firu