Grupurile parohiale de tineri din Arhiepiscopia Craiovei au sărbătorit Mica Unire

Evenimente

Grupurile parohiale de tineri din cadrul Proiectului Catehetic Eparhial „Lumină din Lumină” al Arhiepiscopiei Craiovei au participat luni, 24 ianuarie, la slujbele de Te Deum şi la manifestările culturale organizate pentru a sărbători Unirea Principatelor Române. În Parohia Moţăţei I, Părintele Cătălin Glăvan, împreună cu Ansamblul „Hora Moţăţeiului”, a desfăşurat un program artistic special, dedicat Micii Uniri. În Parohia Unirea, Părintele Ilie Boată i-a reunit pe Tinerii Buneivestiri la biserică, unde a fost săvârşită slujba de Te Deum şi un parastas pentru înfătuitorii Unirii Principatelor Române. În aceeaşi zi, Grupul parohial a marcat acest eveniment şi prin tradiţionala Hora Unirii. Manifestări asemănătoare au avut loc în cadrul Proiectului catehetic „Lumină din Lumină” şi în Parohia Dăbuleni, alături de Grupul parohial coordonat de Părintele Niţu Daniel. În Parohia Zănoaga, Părintele Ovidiu Diaconu le-a vorbit copiilor despre însemnătatea zilei de 24 ianuarie. În judeţul Gorj, Grupul de tineri „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil” din Parohia Baia de Fier I a participat la o serie de jocuri şi activităţi dedicate Micii Uniri, sub coordonarea Părintelui Ciungu Ionuţ, la care a fost invitat dl. profesor de religie Mihai Coană.

Gabriela Firu