Activitate educativă în cadrul Liceului Teologic din Târgu Jiu

Evenimente

Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu, prin Catedra de Limba şi Literatura Română, a organizat o activitate cultural – educativă miercuri, 2 ianuarie, de  Ziua Internaţională  a Cititului Împreună. Cu acest prilej, profesorii la disciplina Limba şi Literatura Română: Claudia Arsenie, Doina Marica şi Claudia Alexandrescu, alături de doamna bibliotecară Rodica Ularu, le-au propus elevilor din ciclul gimnazial şi liceal să aducă la şcoală câte o carte preferată, pentru a citi împreună şi astfel a împărtăşi cu toţi colegii bucuria lecturii. La această activitate au fost alături de elevi şi cadrele didactice organizatoare directorii unităţii de învăţământ teologic ortodox, Pr. Prof. Ştefan Cristi Vătafu, Directorul Liceului, şi Pr. Prof. Cristinel Manole Raica, Director adjunct al acestei instituţii.

„Scopul întâlnirii a fost acela de a-i apropia pe elevi şi de a-i face să conştientizeze importanţa lecturii. Prin această activitate, elevii au realizat că lectura este un instrument care dezvoltă posibilitatea de comunicare între oameni. Felicitări participanţilor!”, a subliniat Pr. Prof. Ştefan Cristi Vătafu, Directorul Liceului Teologic din Târgu Jiu.

Gabriela Firu