Activităţi catehetice în Parohia Motru II

Evenimente

Grupul parohial Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Parohia Motru II, Protopopiatul Târgu Jiu Nord, a desfăşurat în această perioadă o serie de activităţi educative şi catehetice, în cadrul Concursului Naţional Catehetic Rugăciunea în viaţa mea”. Concursul este organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, în parteneriat cu Ministerul Educației.

În Parohia Motru II din județul Gorj, cu titlul Prin rugăciune devenim prieteni cu Dumnezeu”, sub coordonarea Pr. Paroh Dan Zglobiu şi Pr. Marius Breană şi însoţiţi de cadrele didactice, tinerii au luat parte la mai multe activităţi catehetice. Una dintre întâlniri, desfăşurată la începutul acestui an, a avut două momente reprezentative: „Cum mă rog eu acasă”, iar cea de-a doua activitate a presupus rostirea Catehezei „Tatăl nostru – rugăciunea biblică prin excelenţă”. În ziua de sâmbătă, 5 februarie, în Biserica „Sfânta Treime” și „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, a avut loc cea de-a doua întâlnire cu tinerii Parohiei Motru II din cadrul Concursului Național Catehetic „Rugăciunea în viața mea”.

Sub titlul „Prin rugăciune devenim prieteni cu Dumnezeu”, tinerii Grupului parohial „Sfânta Cuvioasă Parascheva”, alături de preoţii coordonatori şi cadrele didactice de la Colegiul Național „George Coșbuc” și Școala Gimnazială Nr. 2, au luat parte la activitățile didactice desfășurate în această zi.

Întâlnirile din cadrul Concursului Național Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea” vor continua în următoarea perioadă, conform calendarului stabilit de Sectorul Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare al Arhiepiscopiei Craiovei.

Gabriela Firu