Hramul Bisericii „Sfântul Haralambie” – Harşu din Craiova

Evenimente

În ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Haralambie, joi, 10 februarie, Parohia craioveană Harşu şi-a sărbătorit cel de-al doilea hram. Mai mulți credincioşi au venit la rugăciune în Biserica ce poartă hramurile „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana” şi „Sfântul Mucenic Haralambie”, pentru a aduce cinstire celui de-al doilea ocrotitor al sfântului lăcaş. Momentele liturgice săvârşite de Pr. Viorel Dică, Parohul Bisericii, şi Pr. Conf. Univ. Dr. Picu Ocoleanu s-au încheiat după Sfânta Liturghie cu o slujbă de Parastas întru pomenirea ctitorilor şi binefăcătorilor sfântului locaş. La final, au fost oferite pachete credincioşilor prezenţi la biserică în ziua hramului „Modelele noastre pe care le putem observa, pe care le putem, într-un fel, copia în existenţa noastră, sunt sfinţii pe care noi îi pomenim în fiecare zi. În ziua Sfântului Mare Mucenic Haralambie, la biserica noastră este mare sărbătoare, pentru că în urmă cu aproape 220 de ani, ctitorii bisericii au aşezat ca al doilea ocrotitor al Parohiei acesteia, în această zonă plină de tradiţie a Craiovei, pe Sfântul Mare Mucenic Haralambie, care este un model excepţional de mărturisire de credinţă. Fiecare zi a noastră, dacă privim la Sfântul Mare Mucenic Haralambie, este o mărturisire de credinţă, prin tot ceea ce gândim şi prin tot ceea ce facem. Fiecare zi este o lucrare a mâinilor noastre ca dar al nostru pentru Bunul Dumnezeu şi pentru Sfinţii Săi, cărora ne rugăm ca în viaţa noastră să se producă schimbări care să ne întărească, să ne zidească, să ne îndrepte pe cale şi să ne arate frumuseţea existenţei lui Dumnezeu în viaţa noastră, iar noi să-I arătăm lui Dumnezeu că suntem în stare să înţelegem marea minune care se întâmplă cu fiecare dintre noi în fiecare zi a existenţei noastre”, a spus în cuvântul de învăţătură Părintele Paroh  Viorel Dică.

În continuare, Părintele Viorel Dică a evidenţiat importanţa cinstirii Sfinţilor şi a apreciat prezenţa credincioşilor la biserică, în această zi de sărbătoare. „Biserica noastră are o vârstă venerabilă, ctitorii şi toţi cei care după ei au venit şi şi-au lăsat amprenta în viaţa Parohiei noastre au făcut lucrurile acestea pentru că ei au dorit să intre în istoria Parohiei acestei zone, dar cred că în acelaşi moment s-au gândit şi la înfrumuseţarea noastră, a tuturor. În biserică este căutarea noastră, aici este redescoperirea noastră, aici este alinarea noastră, mângâierea noastră, aici ne împăcăm. Este o bucurie desăvârşită, este o bucurie deplină, pentru că an de an veniţi cu drag, aţi păstrat tradiţia de a-l cinsti, de a ne ruga împreună Sfântului Mare Mucenic Haralambie, de a păstra tradiţia aceasta foarte frumoasă, ca şi pe cel de-al doilea ctitor să-l cinstim aşa cum se cuvine. Cinstind sfinţii, Îl cinstim pe Dumnezeu, Care ne dă toată darea cea bună şi tot darul cel desăvârşit, Care ne trimite toate harurile Sale cele bogate, Care ne binecuvintează în fiecare zi a existenţei noastre, Care ne întăreşte, Care ne zideşte şi Care Se bucură pentru fiecare pas pe care îl facem spre El”, a adăugat Părintele Viorel Dică, Parohul Bisericii cu hramurile „Sfinţii Părinţi Ioachim şi Ana” şi „Sfântul Mare Mucenic Haralambie”.

Gabriela Firu