Concursul Naţional Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea”, în Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Concursul Naţional Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea”, iniţiat de Patriarhia Română în cadrul Programului Naţional Catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”, este implementat în judeţele Dolj şi Gorj, în acest an, prin activităţile grupurilor catehetice de copii. Concursul se derulează în Arhiepiscopia Craiovei cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, prin Sectorul Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare, sub coordonarea Pr. Inspector Ştefan Bărbulescu.

În Arhiepiscopia Craiovei, mai multe grupuri catehetice au desfăşurat activităţi specifice programului, alături de copii şi cadre didactice. Astfel, în localitatea Teasc din judeţul Dolj, sub coordonarea preotului paroh Marius Popescu, pr. slujitor Florin Iordache, prof. de Religie Diana Goiceanu, cadru didactic la Şcoala Gimnazială Teasc, Grupul parohial „Sfântul Nicolae” a luat parte în această perioadă la o serie de activităţi catehetice. Una dintre întâlniri a avut loc duminică, 13 februarie, când s-a desfăşurat cateheza intitulată „Tatăl nostru – rugăciunea biblică prin excelenţă”. În continuare, tinerii au cântat împreună o priceasnă, „Pentru Tine, Doamne!”, au recitat poezii şi au rostit rugăciuni închinate Maicii Domnului.

Activităţi catehetice în cadrul acestui concurs s-au desfăşurat în judeţul Dolj şi în Parohia Unirea II, sub îndrumarea Pr. Ilie Boată, unde a fost susţinută cateheza „Tatăl nostru Care ești în ceruri, sfințească-se numele Tău”, în Parohia Goicea Mică, cu hramul „Izvorul Tămăduirii”, sub coordonarea Pr. Roman Alexandru Anghel, a fost susținută o cateheză despre rugăciunea Tatăl nostru și Sfânta Proscomidie. Grupul parohial de tineri „Impact” al Parohiei Branişte II Işalniţa, coordonaţi de Pr. Dodenciu Lucian Romulus, derulează în cadrul Concursului catehetic activităţile proiectului „Iubi-Te-voi Doamne, vârtutea mea”. În cadrul acestui proiect, tinerii au descoperit rolul rugăciunii în viaţa lor prin intermediul mai multor activităţi practice: desen, cântec şi joacă.

Activităţi catehetice au avut loc în această perioadă şi în judeţul Gorj. Astfel, în Parohia Baia de Fier, Părintele Ciungu Ionuț a susținut cateheza „Modul în care Îl iubim și respectăm pe Dumnezeu”, iar în Parohia Polovragi, Pr. Nicolae Gogâță a susținut cateheza „Cinstirea Maicii Domnului în Biserica Ortodoxă”. În Parohia „Izvorul Tămăduirii” din Târgu Jiu au avut loc activităţi sub coordonarea Pr. Cioabă Ionel, în Parohia Sadu II, sub îndrumarea Pr. Mirulescu Dumitru, iar în Parohia Motru II, sub îndrumarea Pr. Breană Marius. În Parohia „Sfinţii Voievozi” din Târgu Jiu, Pr. Gomoi Gheorghe a susţinut cateheza „Rugăciune”, în timp ce activitatea practică a constat în învăţarea cântării „Doamne al puterilor”. Părintele Popescu Nicuşor, de la Parohia „Sfânta Treime” din Târgu Jiu, i-a implicat pe copii în activitatea catehetică intitulată „Rugăciunea, izvor de viaţă duhovnicească”, iar Părintele Cenuşe Ionel, de la Parohia Calnic, a desfăşurat cateheza „Rugăciunea smerită, temelie a vieţii duhovniceşti”.

Membrii Grupului catehetic al Parohiei Sadu II, format din elevi ai Colegiului „Mihai Viteazul” din Bumbeşti Jiu şi Liceului de Arte „Constantin Brăiloiu” din Târgu Jiu, au participat la o activitate extraşcolară desfăşurată în cadrul Concursului Naţional Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea”. Activitatea s-a desfăşurat la Biserica „Sfântul Ilie” din localitatea Bumbeşti – Jiu, sub coordonarea Părintelui Mirulescu Dumitru, şi a constat în prezentarea catehezei „Despre rolul şi foloasele rugăciunii”, urmată de desfăşurarea unui atelier de creaţie, în care au fost realizate desene şi picturi pe teme religioase.

Totodată, în Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” şi „Sfântul Ierarh Petru Movilă” din localitatea Costeşti, comuna Aninoasa, Protoieria Târgu Cărbuneşti, Părintele Cotoi Nicolae a iniţiat mai multe activităţi cu rol catehetic şi misionar, alături de copiii şi tinerii Parohiei din Grupul „Micii cateheţi”. A fost astfel prezentată cateheza „Rugăciunea în Predica de pe Munte: Tatăl nostru”, în cadrul căreia tinerii au primit informaţii despre Predica de pe Munte, conţinutul ei, învăţătura despre rugăciune.

Concursul Naţional Catehetic „Rugăciunea în viaţa mea” își propune să cultive relaţia de comuniune a omului cu Dumnezeu şi cu aproapele prin rugăciune, accentuând rolul şi necesitatea acesteia în viaţa Bisericii şi a credincioşilor.

Astfel, printre obiectivele specifice ale concursului se numără: cunoaşterea de către copii a învăţăturilor Bisericii Ortodoxe despre rolul rugăciunii în viaţa creştinului; trăirea experienţei rugăciunii în viaţa personală şi comunitară, în Biserică; stimularea şi îmbunătăţirea activităţii catehetice desfăşurate la nivelul Parohiei; implicarea în mod activ în viaţa Bisericii.

Concursul Naţional Catehetic se adresează grupurilor catehetice parohiale din țară și din diaspora. A fost lansat în luna noiembrie a anului 2021 şi se va încheia cu festivitatea de premiere, la nivel naţional, în data de 21 mai 2022.

Gabriela Firu