O nouă expoziţie la Târgu Jiu, organizată de Facultatea de Teologie din Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova a organizat o Expoziţie de Artă vineri, 25 februarie, în cadrul Liceului de Arte „Constantin Brăiloiu” din Târgu Jiu. Curatorul expoziţiei este Lect. univ. dr. Mardale Adriana Gabriela, iar Profesorii Coordonatori: Lect. univ. dr. Bădescu Alexandrina, Asis. univ. drd. Bănică Adrian şi Asis. univ. drd. Giodea Gabriel. Instituţia gazdă a fost reprezentată de Profesor Dr. Haidău Ana Daria, Directorul Liceului de Arte din Târgu Jiu, şi Profesor Negrea Cătălin Ionuţ. Expoziţia Facultătii de Teologie din Craiova, departamentul Arte Vizuale, secţiile de Arte Plastice şi Artă Sacră a fost vernisată în cadrul Liceului de Arte „Constantin Brăiloiu” din Târgu Jiu cu participarea elevilor din clasele IX-XII, cu profil vocaţional.

„Expoziţia de Artă desfăşurată astăzi a reprezentat o oportunitate de interacţiune între cadrele didactice de specialitate ale Facultăţii şi elevii Liceului, viitori studenţi în domeniul artelor plastice. Pe şevalete au fost expuse lucrări de atelier cu teme inspirate din natură, peisaj rural, naturi statice, compoziţii religioase şi panouri cu fotografii reprezentând diverse etape de conservare-restaurare ale patrimoniului mobil realizat pe suport din lemn. Elevii au primit cu entuziasm întâlnirea de astăzi şi au considerat-o binevenită în vederea alegerii viitoarei cariere”, a subliniat Lect. univ. dr. Mardale Adriana Gabriela.

Gabriela Firu