Campanie umanitară pentru refugiaţii din Ucraina

Evenimente

Arhiepiscopia Craiovei şi Asociaţia Vasiliada se alătură eforturilor de ajutorare a persoanelor refugiate din Ucraina.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în parohiile din municipiile Craiova şi Târgu Jiu se vor organiza colecte de alimente neperisabile şi produse igienico – sanitare.

Totodată, cei care doresc să vină în sprijinul refugiaților ucraineni pot dona bani în contul Asociației Vasiliada, deschis special pentru această campanie umanitară: RO32 RNCB 0138 0184 5698 0002, deschis la BCR Craiova.

Arhiepiscopia Craiovei pune la dispoziţia refugiaţilor 100 de spaţii de cazare, oferindu-le, pe lângă cazare şi hrană zilnică, servicii de asistenţă medicală, asistenţă juridică şi consiliere psihologică. Până în prezent, Arhiepiscopia Craiovei a oferit găzduire pentru 12 persoane refugiate, printre care mame şi copii.

Acest demers umanitar reprezintă expresia purtării de grijă a Bisericii din Oltenia faţă de suferinţa semenilor afectaţi de conflictul din Ucraina. Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, îi îndeamnă pe preoţii şi credincioşii din Oltenia la solidaritate prin fapte bune şi rugăciune pentru pacea întregii lumi.