Un nou doctor în Teologie în cadrul Şcolii Doctorale „Sfântul Nicodim”  din Craiova

Evenimente

Facultatea de Teologie Ortodoxă din Craiova a găzduit săptămâna trecută susţinerea publică, de către Pr. Iordache Florin Eugen, a tezei de doctorat cu titlul: „Teologia mistică în viziunea Sfântului Simeon Noul Teolog”. Candidatul a prezentat proiectul de cercetare doctorală în faţa comisiei de evaluare, din care au făcut parte: Înaltpreasfinţitul Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Pr. Prof. univ. dr. Gheorghe Istodor, din cadrul Universităţii „Ovidius” din Constanţa, Pr. Conf. univ. dr. Caius Cuţaru, Universitatea „Aurel Vlaicu” din Arad și Pr. Prof. univ. dr. Picu Ocoleanu.  Conducătorul ştiinţific al lucrării a fost Pr. Prof. univ. dr. Ion Popescu, din cadrul Şcolii Doctorale „Sfântul Nicodim”  din Craiova.

Gabriela Firu