Activități pentru copiii din Parohia Turburea, județul Gorj

Evenimente
Parohia „Sfânta Treime” din localitatea Turburea, judetul Gorj, desfășoară în această perioadă activități de creație și meditații pentru limba engleză, adresate copiilor din Parohie. Prima activitate a acestei luni s-a desfășurat duminică, 6 martie, la finalul Sfintei Liturghii. Cu acest prilej, Părintele Paroh Alexandru Găvan și prof. Mihaela Popescu i-au implicat pe copii într-un atelier de confecționare mărțișoare și felicitări, pe care au compus mesaje adresate mamei. Părintele Paroh a subliniat că darurile realizate de cei mici au fost oferite mamelor, pentru a marca Ziua Mamei. Astfel de activități pentru copiii din Parohie se vor desfășura săptămânal, a precizat Părintele Găvan. „Parohia «Sfânta Treime» din Turburea va pregăti în fiecare săptămână o activitate în care copiii și tinerii vor putea participa și se vor putea împărtăși de binecuvântarea lui Dumnezeu. Trăim o bucurie deosebită, văzând tinerii participând în fiecare duminică la Sfânta Liturghie în numar destul de mare. Ne-am gândit ca această prezență la Sfânta Liturghie să fie încununată cu o serie de activități. Așadar, prima activitate din acest an nu putea fi alta decât sărbătoarea tuturor mamelor, intitulată «Darul nostru pentru mama». Copilașii noștri au primit cu deschidere și emoție această inițiativă, întrucât ei au putut confecționa darul lor special pentru mama. În duminicile viitoare vor avea loc activități educative și culturale. În prima duminică a Postului Mare, tinerii vor putea lua parte la a doua întâlnire a grupului nostru, în cadrul căreia care doamna profesoară Mihaela Popescu va coordona activitatea destinată învățării și perfecționării limbii engleze, care cu siguranță va fi de mare folos copiilor. Le mulțumim tuturor enoriasilor Parohiei noastre pentru sprijinul acordat și autorităților locale, care ne susțin aceste proiecte pentru comunitate”, a subliniat Părintele Paroh Alexandru Găvan.
Gabriela Firu