Ziua Mamei, sărbătorită în cadrul grupurilor parohiale de copii din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

Mai multe grupuri parohiale de copii şi tineri din Arhiepiscopia Craiovei au organizat marţi, 8 Martie, o serie de activităţi închinate mamei. Astfel, în cadrul Proiectului Lumină din Lumină”, copiii din Parohia Motru II au fost implicaţi în ateliere de pictură şi au discutat despre rolul mamei în viaţa fiecărui copil, tema activităţii fiind Mama – rugătoare pentru mine înaintea lui Dumnezeu”. Evenimentul s-a desfăşurat la Biserica ce poartă hramurile Sfânta Treime” şi Sfânta Cuvioasă Parascheva”, sub coordonarea Pr. Paroh Dan Zglobiu şi Pr. Marius Breană, coordonatorul Grupului catehetic Sfânta Cuvioasă Parascheva”. La activitate au participat elevi din cadrul Colegiului Național George Coșbuc”, alături de cadrele didactice: Motîntău Daniela, Gorun Mirela, Dragomirescu Rodica, Căpățînă Delia, şi elevi de la Școala Gimnazială Nr. 2, însoţiţi de mai multe cadre didactice: Gurgu Monica, Fotescu Gabriela și Diaconescu Anca. Totodată, copiii au răspuns campaniei online „Mamă, îți mulțumesc că m-ai născut!”, din cadrul Proiectului național „Marșul pentru viață”, ediția a XII-a.

Tot cu prilejul acestei zile, în Parohia Celaru II, Părintele Petrică Buzulică a implicat mai mulţi copii într-un atelier de confecţionare mărţişoare şi felicitări pentru mămici, în cadrul activităţii „Mama-i bucurie sfântă”. Ziua Mamei a fost sărbătorită şi în Parohia Moţăţei I, prin programul artistic „Mama, suflet de părinte”, desfăşurat sub îndrumarea Părintelui Cătălin Glăvan.

Gabriela Firu