„Traian Vuia, pionier al aviației mondiale!”, eveniment organizat de Liceul „Traian Vuia” din Craiova

Evenimente

Liceul „Traian Vuia” din Craiova şi Asociaţia ARPIA au organizat vineri, 18 martie, evenimentul intitulat „Traian Vuia, pionier al aviației mondiale!”, închinat primului zbor mondial. Evenimentul, găzduit de Liceul „Traian Vuia” din Craiova, a fost moderat de Prof. Carmen Oprea, Directorul Liceului „Traian Vuia”, printre invitaţi numărându-se: Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier al Sectorului Învăţământ din cadrul Arhiepiscopiei Craiovei; Ing. Marian-Jean Marinescu, membru al Parlamentului European; Prof. Dr. Daniel Alexandru Ion, Inspector Școlar General al ISJ Dolj; Prof. Carmen Florentina Marcu, Inspector Şcolar în cadrul ISJ Dolj; Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector în cadrul ISJ Dolj; Comandor Ing. Dumitrescu Ilie, Vicepreședinte Asociația ARPIA; Prof. dr. Liviu Dincă, Universitatea din Craiova, Facultatea de Electrotehnică, Domeniul Inginerie Aerospațială, etc.

În deschiderea evenimentului, Directorul instituţiei de învăţământ, Prof. Carmen Oprea, a subliniat faptul că evenimentul este organizat „la 116 ani de la primul zbor realizat de marele inventator Traian Vuia. Activitatea de astăzi o dedicăm marelui inventator român, care a realizat la 18 martie 1906, pe o distanţă de 12 metri, primul zbor cu un aparat mai greu decât aerul, cu un zbor care l-a consacrat drept pionier al aviaţiei. Elev eminent, Doctor în Drept, inginer şi inventator, Traian Vuia este unul dintre pionierii aeronauticii mondiale. Elevii şi profesorii acestui liceu, prin activităţile desfăşurate, au demonstrat şi demonstrează că sunt demni a fi urmaşi ai marelui inventator Traian Vuia”, a transmis celor prezenţi Prof. Carmen Oprea, Directorul Liceului „Traian Vuia” din Craiova.

PC Arhid. Prof. Adrian Lupu, Consilier al Sectorului Învăţământ în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei, a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, i-a felicitat pe organizatori pentru acţiunile desfăşurate în cadrul Liceului şi a subliniat buna colaborare pe care Arhiepiscopia Craiovei a dezvoltat-o cu Liceul „Traian Vuia” în vederea implementării de proiecte educative, urându-le totodată multe realizări profesionale.

Ing. Marian-Jean Marinescu, membru al Parlamentului European, le-a transmis celor prezenţi felicitări pentru activitate. „Vă mulţumesc pentru că ţineţi în continuare această tradiţie, avem foarte mulţi români importanţi. Aviaţia este importantă, este foarte frumoasă această meserie”, a fost mesajul Ing. Marian-Jean Marinescu.

Prof. Dr. Daniel Alexandru Ion, Inspector Școlar General al Inspectoratul Școlar Județean Dolj, a declarat: „Mă bucur să revin astăzi într-un colectiv alături de care am activat pentru o perioadă a carierei mele, colectiv în care am fost primit cu braţele deschise şi de la care am avut multe de învăţat. Sunt onorat să mă aflu astăzi alături de dumneavoastră şi vreau să felicit întreaga echipă de conducere, pe dumneavoastră, stimaţi dascăli, şi pe voi, dragi elevi!”, a precizat Prof. Dr. Daniel Alexandru Ion, Inspector Şcolar General al ISJ Dolj.

Despre Traian Vuia şi despre realizările în domeniul aviaţiei au vorbit mai mulţi invitaţi, printre care Comandor Ing. Dumitrescu Ilie, Vicepreședinte Asociația ARPIA şi domnul Popa Ion, fost director al Liceului Teoretic „Henri Coandă” şi reprezentant al Asociaţiei ARPIA.

În partea a doua a evenimentului a fost expusă pe platoul şcolii replica aparatului de zbor al lui Traian Vuia, cu care, în prezenţa elevilor şi tuturor invitaţilor, s-a deplasat pe platoul şcolii unul dintre comandorii Asociaţiei ARPIA.

Gabriela Firu