Luna martie – luna pentru viaţă în unităţile de învăţământ din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

În cadrul Proiectului naţional „Marşul pentru viaţă” – ediţia a XII-a, Sectorul  Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a organizat în luna martie, împreună cu inspectorii de specialitate din cadrul Inspectoratelor Şcolare Judeţene Dolj şi Gorj: Dna. Prof. Dr. Iuliana Gheorghe şi Pr. Insp. Neofit Stănciulecu, mai multe activităţi, la care au participat cadrele didactice pentru disciplina Religie, împreună cu elevii din Arhiepiscopia Craiovei. Dintre acestea amintim: „Spune-mi o poveste pentru suflet” şi  „Proiecţii de film pro-viaţă”. Cele două activităţi au presupus implicarea voluntară a unui număr de cadre didactice din unităţile de învăţământ ale judeţelor Dolj şi Gorj în alcătuirea, împreună cu elevii, a unor ateliere de citit cărţi educative şi vizionat filme pro-viaţă. Astfel, elevii Școlii Gimnaziale ,,Gheorghe Bibescu” și ai Colegiului Național „Frații Buzești”, coordonați de către Dna. Prof. Ramona Elena Enculescu și Dna. Prof. Mihaela Simona Ouatu, au participat în cadrul orei de Religie la aceste activităţi, au vizonat filme cu tematică specifică şi au realizant mai multe materiale cu mesaje educative pro-viaţă. De asemenea, sub coordonarea Dnei. Director Prof. Carmen Oprea, şi elevii de la Liceul „Traian Vuia au desfăşurat, în zilele de 23, 24, 25 martie 2022, mai multe activităţi despre afirmarea dreptului la viaţă pentru toate fiinţele umane, începând cu momentul concepţiei, şi totodată despre susţinerea familiei tradiţionale, temelia unei societăţi solide şi sănătoase.

La Școala Gimnazială Țuglui, echipa coordonată de Dna. Director Prof. Enescu Elena, Prof. Enescu Andrea, Arhid. Prof. Angel-Cristian Stăiculescu și Pr. Florin Mihail, s-a alăturat proiectului național prin realizarea unor activități educative religioase (vizită la mănăstire, proiecții de film, pilde de suflet, desene, etc.) sub genericul: „Și eu mă rog!”, cu scopul de a avea o perspectivă frumoasă asupra vieții. La activităţile lunii martie au participat şi elevii Liceului Teoretic „Constantin Brâncoveanu” din Dăbuleni şi ai Şcolii Gimnaziale „Nicolae Bălcescu” din Craiova. Împreună cu profesorii coordonatori Pr. Croitoriu Cristian şi Dna Prof. Nicolae Loredana, au fost vizionate o serie de documentare despre protejarea vieţii încă din prima clipă şi pe întreg parcursul său.

De asemenea, activităţi cu tematică pro-viaţă au fost susţinute şi la Colegiul Tehnic ,,General Gheorghe Magheru” şi la Colegiul Naţional ,,Tudor Vladimirescu” din Tg-Jiu. În cele două unităţi de învăţământ s-au desfăşurat, în perioada 14-17 martie 2022, proiecţii de film, vizionarea unor videoclipuri sugestive de la marşurile pentru viaţă din anii precedenţi, lecturarea unor mărturii cu caracter motivaţional, ateliere de lucru, discuții libere moderate de către cadrele didactice. Una dintre temele alese a fost ,,Alege bine! Alege viața!”. Au participat la proiect liceeni, dar și elevi de la clasele pregătitoare. Cei mici au ascultat povestea pentru copii ,,Inimă de aur” și au lucrat individual și în grup planșe, ilustrând idei pro-viață întâlnite în poezia ,,Gândăcelul”, de Elena Farago, și în cântecelul ,,În grădină”. Printre coordonatori s-au numărat: Dna. Iulia Luțaru – Prof. Informatică; Dna. Nicoleta Crăete, Prof. Limba engleză; Dl. Nicolae Panduru, Prof. Religie şi Dna. Maria Grigorescu, învățător C.N.T.V. Activităţi educative au realizat şi elevii claselor P-IV de la Școala Gimnazială Căpreni – structură Bulbuceni, care au vizionat filmul ortodox ,,Serafima” și au audiat fragmente din cartea ,,Bebe-o poveste din burtică”, în lectura Dl. Prof. Mihai-Ionuț Coană.

Gabriela Firu