Ziua Porţilor Deschise, în cadrul Liceului Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu organizează Ziua Porţilor Deschise, în zilele de 7 și 8 aprilie 2022, între orele 11.00-14.00. Cu acest prilej, elevii Liceului, sub coordonarea cadrelor didactice, au pregătit un program special pentru vizitatori, printre care se află elevii clasei a VIII din cadrul Şcolii Gimnaziale „Pompiliu Marcea” din Târgu Jiu. „De Ziua Porților Deschise, va invităm la diverse activități desfășurate de elevii Liceului Teologic din Târgu Jiu, unde preșcolarii, elevii de la clasele primare, gimnaziale, dar și de liceu, v-au pregătit momente variate. Este un eveniment deosebit prin care invităm elevi ai grădiniţelor, şcolilor şi ai altor instituţii să ne viziteze şi să se familiarizeze astfel cu mediul de învăţământ liceal teologic şi cu activităţile pe care elevii şi colegii noştri, cadrele didactice, le desfăşoară cu seriozitate şi dedicare”, a subliniat Pr. Prof. Ştefan Cristi Vătafu, Directorul Liceului Teologic din Târgu Jiu.

Tot în cadrul acestui program va avea loc lecţia demonstrativă aplicată „Cu mic, cu mare la cor”, realizată de Arhid. Prof. Nicuşor Lăzărică, împreună cu membrii Corului Liceului Teologic.

Gabriela Firu