Slujire arhierească şi hirotonii, la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

În Sâmbăta lui Lazăr, 16 martie,  Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova. Cu acest prilej, răspunsurile la strană au fost date de Grupul psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane, dirijat de Prof. dr. Victor Şapcă.

Înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu l-a hirotonit în treapta de preot pe diac. lect. univ. dr. Mihai Ciurea, pe seama Parohiei „Sfântul Mina” din Craiova. De asemenea, Înaltpreasfinţia Sa l-a hirotonit în treapta de diacon pe tânărul teolog Epure Gheorghe.

Gabriela Firu