Concerte de muzică bisericească pentru credincioşii craioveni

Evenimente

Corurile reunite ale Facultăţii de Teologie din Craiova și Catedralei Mitropolitane „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” şi Corul „Calatio” şi-au dat concursul pentru o serie de concerte tematice dedicate perioadei premergătoare Marelui Praznic al Învierii Domnului. Astfel, sub genericul „Iată, Mirele vine!”, au fost organizate vineri, 15 aprilie, şi marţi, 19 aprilie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, două evenimente de suflet, găzduite de Biserica „Sfântul Calinic” şi ­Catedrala Mitropolitană din Craiova. Cu acest prilej, sub coordonarea pr. lect. dr. Adrian Cris­tian Maziliţa şi lect. dr. Victor Şapcă, psalţii craioveni au evocat în cântare momentele de tensiune duhovnicească închinate Săptămânii Sfintelor Pătimiri. Au fost interpretate psaltic şi coral piese cunoscute din repertoriul bisericesc.

Pr. Ioniţă Apostolache