Slujba Învierii Domnului, la Catedrala Mitropolitană din Craiova

Evenimente

Slujba Învierii Domnului a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de diaconi și preoți, la Catedrala Mitropolitană „Sfântul Dumitru” din Craiova. Lumina adusă de la Ierusalim și Sfintele Paști au fost împărțite credincioșilor prezenți în fața catedralei, unde a avut loc și citirea Sfintei Evanghelii și a Pastoralei la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos pentru anul 2022. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită în interiorul Catedralei, răspunsurile la strană fiind date de Grupul Psaltic „Sf. Mare Mucenic Dumitru”. În cadrul Sfintei Liturgii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu l-a hirotonit în treapta de preot pe diaconul Epure Gheorghe, pe seama Parohiei cu hramul „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din orașul Târgu Cărbunești, Protopopiatul Târgu Cărbunești.

Slujba celei de-a doua Învieri a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Irineu la Paraclisul mitropolitan „Madona Dudu” din Craiova.

Gabriela Firu