Seminarul Teologic din Craiova şi Liceul „Traian Vuia”, reprezentate la evenimentul Erasmus+ pe tema competenţelor digitale

Evenimente

Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul” şi Liceul „Traian Vuia” din Craiova au participat vineri, 6 mai, alături de alte unităţi de învăţământ din Craiova, printre care Colegiul Naţional Militar „Tudor Vladimirescu” şi Colegiul Naţional „Elena Cuza”, la activitatea Proiectului Erasmus + „DIG 4 Future”- Digital Competencies, Inclusion and Growth for Future generations, desfăşurată de Organizaţia „Salvaţi Copiii” România.

Activitatea de diseminare și valorizare a activităților derulate de elevii școlilor din localitățile Maglavit, Moțăței și Cetate a avut loc la Şcoala Gimnazială „Ştefan Ispas” din Maglavit. La eveniment au fost prezenţi directori ai şcolilor menţionate, alături de Prof. Daniel Alexandru Ion, Inspector Şcolar General în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj, doamna Mihaela Stăncele, coordonator Organizaţia „Salvaţi Copiii”, filiala Dolj, doamna Teodora Badea, consilier Ministerul Educaţiei.

În cadrul evenimentului, Seminarul Teologic din Craiova a fost reprezentat de Pr. Director Vintilă Belcineanu, iar Liceul „Traian Vuia” de Prof. Director Carmen Oprea. Cu acest prilej, Părintele Director a promovat oferta educaţională a Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul”, cei prezenţi ascultând totodată o serie de cântări interpretate de Corul Seminarului Teologic, condus de prof. dr. Victor Şapcă.

Programul evenimentului a cuprins prezentarea proiectelor realizate de către elevii care au absolvit cursul Dig 4 Future, sub sloganul „Şi tu poţi evolua!”, urmată de activitatea intitulată „Raţionament, învăţare, creativitate” – utilizarea inteligenţei artificiale în practică. La final a avut loc festivitatea de premiere a absolvenţilor cursului dezvoltat în cadrul Proiectului Erasmus+.

Proiectul își propune să dezvolte o serie de ghiduri și materiale didactice prin care profesorii să implementeze activități didactice incluzive, care să consolideze abilitățile și competențele digitale ale elevilor cu vârsta între 11 si 15 ani care trăiesc în zone rurale, prezentându-le acestora tema Inteligenței Artificiale și aplicațiile acesteia în viața reală, pentru a utiliza creativ și responsabil tehnologiile digitale.

Gabriela Firu