Festivitate de premiere în cadrul Proiectului„Și eu mă rog”

Evenimente

Elevii Școlii Gimnaziale Țuglui au fost premiați în această perioadă la Biserica Parohiei Romanești, pentru implicarea în Proiectul „Și eu mă rog” (coordonatori Pr. Dr. Mihail Florin și Arhid. Prof. Angel Cristian Stăiculescu), din cadrul Concursului Național Catehetic Național „Hristos împărtășit copiilor” al Patriarhiei Române. Astfel, elevii, sub coordonarea Părintelui Arhidiacon, Prof. Angel Cristian Stăiculescu, copiii au primit mai multe daruri, printre care icoane și cărți bisericești. La eveniment au participat Pr. Grigore Vulcănescu, Consilier Cultural al Arhiepiscopiei Craiovei, care a transmis celor prezenți un cuvânt de învățătură, și Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector de specialitate la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Dolj. Festivitatea de premiere a fost precedată de săvârșirea Sfintei Liturghii oficiată de un sobor de preoți și diaconi, la care au participat, alături de credincioșii Parohiei, elevii și invitații la acest eveniment. La sfârșitul Sfintei Liturghii, elevilor aflați în clasele terminale, precum și tuturor elevilor prezenți li s-au citit rugăciuni pentru ajutor la examene și pentru luminarea minții, rugăciuni ce au fost prezente în centrul proiectului catehetic „Și eu mă rog”, pe toată durata desfășurării acestuia. La finalul Sfintei Liturghii, elevilor le-au fost înmânate diplomele pentru grupul catehetic, dar și diplomele individuale, unde au obținut locul I la toate etapele desfășurate în cadrul acestui concurs național catehetic. De asemenea, într-un cadru festiv, au fost premiați cu Diplome de Excelență pentru sprijin în educație colaboratorii din cadrul acestui proiect.

Gabriela Firu