Activități ale Fundației „Societatea Ortodoxă a Femeilor” din Craiova

Evenimente

Fundația „Societatea Ortodoxă a Femeilor” din Craiova a fost reprezentată în această perioadă la evenimentul de aniversare a zece ani de la înființarea Asociației „Reuniunea Femeilor Ortodoxe din Întorsura Buzăului”, Episcopia Covasnei și Harghitei. La acest moment aniversar s-au aflat de asemenea reprezentanți ai organizațiilor creștine din Sibiu, Baia Mare, Oradea, Iași, Reghin și din Râmnicu Vâlcea. Programul acțiunilor s-a desfășurat în perioada 16 – 19 iunie și a început cu o slujbă de Te Deum, săvârșită la Biserica „Sfânta Treime” din localitatea Întorsura Buzăului.

„În continuare, ne-am deplasat la Primăria orașului, în sala de ședințe, unde a avut loc prezentarea activităților Reuniunea Femeilor Ortodoxe din Întorsura Buzăului, cât și a organizațiilor invitate din țară. Pentru noi a fost o ocazie de a le arăta modul în care ne desfășurăm activitatea, dar și de a împărtăși bucuriile pe care le avem atunci când dăruim și când vedem bucurie în ochii celor care primesc ajutorul. Am petrecut clipe deosebite împreună în rugăciune, în iubire și prietenie. Ne-am bucurat de peisajul montan de la Vama Buzăului, la rezervația naturală Valea Zimbrilor și Cascada Urlătoarea de la Vama Buzăului, de stațiunile Sinaia și Bușteni, ne-am rugat împreună la Mănăstirea «Sfântul Ioan Botezătorul» din Valea Mare, Mănăstirea «Schimbarea la Față» din Sita Buzăului, Mănăstirea Caraiman și Mănăstirea Sinaia. Părintele Ciprian Popică a fost tot timpul alături de noi. Ultima zi s-a încheiat cu participarea la Sfânta Liturghie la Biserica «Sfânta Treime» din Întorsura Buzăului.  Dăm slavă lui Dumnezeu pentru tot și pentru toate și nădăjduim să fim împreună și de acum încolo în iubire și împreună lucrare întru Domnul”, a subliniat doamna Adriana Bursuc, președinta Fundației „Societatea Ortodoxă a Femeilor” din Craiova.

Gabriela Firu