A X-a ediţie a campaniei de donare de sânge, la Poiana Mare

Evenimente

Spitalul de Psihiatrie Poiana Mare a găzduit joi, 30 iunie, de Soborul Sfinților Apostoli, a X-a acţiune de donare de sânge, sub sloganul „Dăruieşte din sângele tău, aproapelui!”. Acţiunea a fost organizată de Pr. Tinel Florin Dudău, slujitor la Paraclisul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” din cadrul Spitalului de Psihiatrie Poiana Mare. Recoltarea a fost asigurată de către personalul specializat al Centrului Regional de Transfuzie Sangvină Craiova.

„La acest moment a fost alături de noi și Televiziunea Română, prin echipa de jurnalişti de la TVR Craiova, cărora le mulţumim pentru că fac cunoscută această lucrare umanitară. Şi de această dată, managerul unității, domnul Lucian Florea, a fost împreună cu noi, întărind această lucrare. Au donat persoane noi, dar și cele care au venit de fiecare dată, au donat preoţi, doamne preotese, medici, şi astfel am avut donatorul cu numărul 300. În această zi s-au putut colecta 35 pungi de sânge, ridicând totalul la 320 unități de sânge. Media după 10 acțiuni a campaniei pentru donare de sânge «Dăruieşte din sângele tău, aproapelui!» este de 32 unități / acțiune. Mulțumesc tuturor pentru aceste fapte bune şi este important să nu uităm că pentru orice gest în slujba aproapelui, veți primi plată de la Domnul!”, a subliniat Pr. Tinel Florin Dudău, slujitor la Paraclisul „Sfântul Cuvios Irodion de la Lainici” din cadrul Spitalului de Psihiatrie Poiana Mare.

Gabriela Firu