Praznicul Schimbării la Faţă, în Mănăstirea Lainici

Evenimente

Sute de credincioşi au venit la rugăciune în Mănăstirea Lainici pentru a cinsti marele Praznic al Schimbării la Faţă a Domnului. Programul liturgic a început de vineri seară, 5 august, când părinţii din sfânta mănăstire l-au primit în mijlocul lor pe Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care a participat la rânduiala slujbelor de seară. Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, a săvârşit slujba Vecerniei, Litia şi Privegherea la Schitul Locurele.

A doua zi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârşită la Altarul de vară al Mănăstirii de un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi, condus de IPS Irineu. Alături de Părintele Mitropolit au slujit: Înaltpreasfinţitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, şi Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor.

La finele slujbei Euharistice, IPS Părinte Mitropolit Irineu a vorbit despre însemnătatea teologică a marelui Praznic. „Această mare sărbătoare a Bisericii noastre are pentru noi o însemnătate cu totul aparte, tocmai datorită faptului că toate puterile cereşti, sfinţii şi cuvioşii care s-au nevoit aici aşteaptă cu mare bucurie această prăznuire. Cunoaştem acest lucru din viaţa Sfântului Sava de Ierusalim, căruia Dumnezeu i-a descoperit în chip tainic această aleasă frumuseţe a prăznuirii. Putem spune aşadar că sărbătoarea care ne este pusă înainte este în primul rând o icoană a împărăţiei lui Dumnezeu, pentru că acolo toţi sfinţii şi drepţii, Maica Domnului şi Mântuitorul Iisus Hristos sălăşluiesc laolaltă în bucurie negrăită”, a spus IPS Părinte Irineu.

În continuare, Arhiepiscopul Craiovei a evidenţiat lucrarea plină de har a Sfintei Mănăstiri Lainici, amintind că bucuria marelui Praznic va fi completată de avizarea textelor liturgice din slujbele cuvioşilor mărturisitori Visarion Toia, Gherasim Iscu şi Ioan de la Horezu, propuşi de Mitropolia Olteniei spre canonizare. Pentru aleasa lucrare pastorală şi jertfa călugărească rânduită în slujirea cinstitului aşezământ monahal din Defileul Jiului, părinţii ieromonahi Visarion şi Ignatie au fost ridicaţi la rangul de protosingheli.

În contextul Praznicului Schimbării la Faţă a Domnului, Mănăstirea Lainici a găzduit şi lucrările Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, prezidat de IPS Părinte Irineu. În cadrul şedinţei de lucru, părinţii arhiepiscopi şi episcopi au avizat textele liturgice ale slujbelor celor trei cuvioşi părinţi propuşi spre canonizare. În acest sens, părintele arhim. Ioachim Pârvulescu, stareţul Sfintei Mănăstiri Lainici, a prezentat argumentele care susţin canonizarea cuviosului părinte Visarion Toia, fost stareţ al mănăstirii, mărturisitor al lui Hristos în vremea prigoanei comuniste. De asemenea, preacuvioasa maică Antonia Popescu, stareţa Mănăstirii Tismana, a prezentat viaţa părintelui Gherasim Iscu, ultimul stareţ al ctitoriei Sfântului Nicodim. La rândul său, IPS Părinte Varsanufie a adus în atenţia sinodalilor olteni argumentele de canonizare a părintelui Ioan de la Horezu, teolog învăţat şi sfetnic de taină al Sfântului Constantin Brâncoveanu.

Pr. Ioniţă Apostolache