Proiectul „Voluntarii-Ambasadori ai Societății Civile”. Training în Voluntariat și Fund-Raising

Evenimente

Cele două module de curs privind „Managementul Voluntariatului Social și cel al Atragerii de Resurse-Fund-Raising” s-au încheiat. Acestea au fost susținute în cadrul unui Program Intensiv de Training în Belgia și Spania, de formatori autorizați din partea Asociației Vasiliada, și au fost derulate prin intermediul proiectului „Voluntarii-Ambasadori ai Societății Civile”, finanțat de către Departamentul Românii de Pretutindeni.

Proiectul este destinat românilor din diaspora, din Belgia și Spania, și este implementat în parteneriat cu Asociația CORFOO și Asociația ASOCROM din cele două țări menționate mai sus.

La acest training au participat 60 de persoane, care au obținut informații despre:

  • Voluntariat și implicare civică;
  • Dezvoltarea Organizațională prin atragerea de fonduri din Fund-raising sau Finanțări Europene;
  • Acumularea de noi cunoștințe asigurate prin transferul de know-how în timpul cursului: Metode și Tehnici în Voluntariat (Identificare, Recrutare și Menținere a voluntarilor); Elemente de Project Cycle Management (Planificarea, Organizarea unor evenimente, acțiuni de strângere de fonduri sau a depunerea unui proiect cu finanțare nerambursabilă).