Daruri pentru copii în Parohia Perișoru-Vechi, de hramul Sfintei Cuvioase Parascheva

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, Parohia Perișoru-Vechi din Protopopiatul Bailești și-a sărbătorit cel de-al doilea hram vineri, 14 octombrie, Sfânta Cuvioasă Parascheva. Cu acest prilej, în ziua de joi, 13 octombrie, începând cu ora 18.00, a avut loc  procesiunea la care a participat un număr mare de credincioși alături de un sobor de preoți, care au purtat în Parohie Icoana și Veșmântul Sfintei Cuvioase Parascheva. În continuare, a fost săvârșită slujba Privegherii. În zi de hram, vineri, 14 octombrie, a fost săvârșită Sfânta Liturghie în sobor de preoți. La final, Părintele Paroh al Bisericii, Pr. Răzvan Dumitrana, a dăruit copiilor de la Școala Gimnazială „Henri Coandă” din localitatea Perișoru-Vechi 60 de pachete cu rechizite școlare, îmbrăcăminte și alte daruri folositoare copiilor și familiilor acestora. Toate aceste pachete au fost oferite de Asociația Vasiliada, aflată sub patronajul Mitropoliei Olteniei, care a sprijinit și în această importantă zi comunitatea din Parohia Perișoru-Vechi. Părintele Paroh a mulțumit credincioșilor care s-au implicat pentru organizarea acestui eveniment deosebit și Asociației Vasiliada, pentru ajutorarea copiilor și familiilor aflate în dificultate, din cadrul Parohiei pe care o păstorește.

Gabriela Firu