Conferinţă duhovnicească la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente

Elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au participat luni, 17 octombrie, de la orele 18.00, la Conferinţa cu titlul „Sfântul Nicodim de la Tismana, părintele isihasmului românesc şi tradiţia isihastă a muzicii bizantine”. Activitatea, organizată cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a avut iniţiativa Arhid. prof. dr. Cristian Angel Stăiculescu şi Prof. dr. Victor Şapcă, cadre didactice ale şcolii. În debutul întâlnirii, corul elevilor seminarişti şi studenţi de la Facultatea de Teologie din Craiova, au interpretat un buchet de cântări bizantine. Tema conferinţei a fost împărţită în două prelegeri: Pr. lect. dr. Ioniţă Apostolache, de la Facultatea de Teologie din Craiova, care a vorbit despre „Sfântul Nicodim de la Tismana – părintele isihasmului românesc” şi Prof. dr. Victor Şapcă, de la Seminarul Teologic din Craiova, despre „Tradiţia isihastă a muzicii bizantine”. La finalul întâlnirii, Pr. prof. Vintilă Blecineanu, Directorul Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, a mulţumit invitaţilor pentru frumoasele meditaţii teologice şi a apreciat iniţiativa celor două cadre didactice ale şcolii.

Pr. Ioniţă Apostolache