Praznicul Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir – Ocrotitorul Craiovei și al Catedralei Mitropolitane

Evenimente

Craiova îşi sărbătoreşte săptămâna viitoare Ocrotitorul spiritual, Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, care este și Ocrotitorul Catedralei Mitropolitane din Bănie. Cu acest prilej, Arhiepiscopia Craiovei și Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova organizează evenimentele liturgice dedicate Sfântului Ocrotitor, cinstit în fiecare an de Biserica noastră Ortodoxă la data de 26 octombrie.

Momentele liturgice închinate sfântului praznic vor debuta marți, 25 octombrie, ora 16.30, în ajunul sărbătorii, cu slujba Vecerniei unită cu Litia, urmată, în jurul orei 19.00, de tradiţionala procesiune pe străzile centrale ale oraşului cu raclele în care se află părticele din moaștele Sfântului Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, ale Sfintei Mucenițe Sabina, prăznuită în data de 27 octombrie, și cu racla în care se află moaştele Sfântului Ierarh Nifon, ale Sfintei Muceniţe Tatiana diaconiţa şi ale Sfinţilor Mari Mucenici Serghie şi Vah.

Raclele cu sfintele moaşte vor fi purtate în procesiune pe traseul: Catedrala Mitropolitană – Biserica „Sfântul Gheorghe Vechi” – Teatrul Naţional „Marin Sorescu” – Universitate – Prefectură – Biserica „Sfântul Ilie” – Catedrală.

Alături de credincioși și de preoți, la procesiune se va afla Înaltpreasfințitul Părinte  Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei.

La întoarcere, raclele cu sfintele moaşte vor fi aşezate pe podiumul din faţa Catedralei, spre închinare tuturor credincioşilor, iar părinţii slujitori vor săvârşi în continuare slujba Utreniei, Ceasul I şi de la miezul nopţii va fi oficiată Sfânta Liturghie. Răspunsurile la strană vor fi date de Grupul Psaltic „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei Mitropolitane, alături de studenți ai Facultății de Teologie Ortodoxă din Craiova și elevi ai Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova.

Momentele liturgice vor culmina în ziua pomenirii Sfântului Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, miercuri, 26 octombrie, cu oficierea Sfintei Liturghii de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, alături de ierarhi din Mitropolia Olteniei. Răspunsurile liturgice la Sfânta Liturghie vor fi date de Corala Catedralei și de Grupul Psaltic al Catedralei Mitropolitane. Raclele cu sfintele moaşte vor rămâne spre cinstire şi închinare până seara.

În ziua praznicului, și Asociația Studenților Creștin – Ortodocși Români (ASCOR), filiala Craiova, își sărbătorește Ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir, la acest eveniment liturgic aflându-se spre rugăciune și închinare și membrii ASCOR Craiova.

Gabriela Firu