„Bune Practici în Asistența Socială și Voluntariat”, în cadrul Asociației Vasiliada

Evenimente

În zilele de 21-24 octombrie 2022, Asociația Vasiliada a fost gazda evenimentului „Bune Practici în Asistența Socială și Voluntariat” derulat în cadrul proiectului „Voluntarii-Ambasadori ai Societății Civile” finanțat de către Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

La acest eveniment au participat 4 reprezentați ai celor două organizații partenere din diaspora, CORFOO din Belgia și ASOCROM din Spania, precum 10 reprezentanți și voluntari ai Asociației Vasiliada din Craiova.

Programul a cuprins mai multe obiective:

  • Vizitarea Centrului Social de Urgență pentru Persoane Fără Adăpost „Sf. Vasile” din Craiova;
  • Vizitarea Catedralei Mitropolitane din Craiova și Mănăstirea Jitianu din comuna Braniște, județul Dolj;
  • Paneluri de discuții, focus grup, aferente celor două teme prezentate mai sus, respectiv „Bune Practici în Asistența Socială și Voluntariat”, acestea fiind moderate de cei doi formatori ai proiectului, Ciprian Sîrbu și Mihaela Morăraș.

Schimbul de Bune Practici dintre cele trei organizații partenere s-a dovedit a fi unul de interes, având în vedere că fiecare dintre aceste organizații derulează de mai mult timp activități cu grupuri vulnerabile sau categorii de voluntari implicați în diferite activități.

Gabriela Firu