Consiliul Național A.S.C.O.R. la final

Evenimente

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în perioada 4-6 noiembrie 2022, s-a desfășurat întâlnirea Consiliului Național al Asociației Studenților Creștini Ortodocși Români. Din încredințarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, membrii filialelor ASCOR au fost găzduiți în incinta Sfintei Mănăstirii Lainici, din județul Gorj, unde au avut loc sesiunile de lucru. Organizarea Consiliului National de anul acesta a fost asigurată de filiala A.S.C.O.R. Craiova.

La lucrările Consiliului au participat alături de preşedinţii filialelor din ţară: Dl. Inspector Patriarhal Mihai Paraschiv din partea Patriarhiei Române şi PC Pr. Adrian Lupu, Consilier în cadrul Sectorului de Învăţământ al Arhiepiscopiei Craiovei.

În cadrul sesiunilor de lucru reprezentanții filialelor A.S.C.O.R. din întreg cuprinsul României au fost discutate aspecte legate de situația juridică a filialelor, relația cu alte asociații studențești, realizarea unui regulament de ordine interioară pentru toate filialele și au fost stabilite acțiuni ce urmează a fi desfășurate la nivel național precum: Campania Națională de donare de sânge, Acțiunea de împădurire, „Caravana ASCOR” etc.

Reprezentativă pentru viaţa religioasă din Oltenia, Sfânta Mănăstire Lainicii a oferit vizitatorilor, o locaţie plină de încărcătură duhovnicească, membrii A.S.C.O.R. din Patriarhia Română participând la Sfintele Slujbe săvârşite în lăcaşul de cult şi descoperit frumusețea locurilor înconjurătoare. Pe lângă întâlnirile de lucru, tinerii reprezentanți ai organizaţiilor din ţară au avut inclus în program şi vizitarea mai multor zone turistice din Oltenia. Astfel, în oraşul Târgu-Jiu, PC Pr. Gomoi Gheorghe Constantin i-a însoţit pe participanţii la Consiliu, oferindu-le informaţii despre tradiţia locului şi istoria obiectivelor vizitate: Coloana Infinitului, Poarta Sărutului, Masa Tăcerii, Piața Prefecturii, Biserica ,,Sfinții Voievozi”, Mausoleul eroinei Ecaterina Teodoroiu.

În ceea de-a doua zi au fost vizitate Peștera Muierii, Peștera Polovragi, Cheile Oltețului, Mănăstirea Polovragi. În ultima zi a Consiliului, după ce au participat la Sfânta Liturghie, președinții de filiale împreună cu voluntarii au vizitat în oraşul Craiova: Parcul ,,Nicolae Romanescu”, Piața Mihai Viteazul, Casa Băniei-Muzeul Olteniei, secția Etnografie, Catedrala Mitropolitană ,,Sfântul Mare Mucenic Dimitrie.

La final, preşedintele Filialei A.S.C.O.R. Craiova, Dl. Uscătescu Petre Marian a mulţumit Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei pentru binecuvântare, PC. Părintelui Stareţ Arhim. Ioachim Pârvulescu în calitate de gazdă a evenimentului, tuturor reprezentanţilor de filiale şi voluntarilor pentru buna desfăşurare a evenimentului.