Cercul pedagogic al Profesorilor pentru disciplina Religie, nivelul gimnazial, din județul Dolj

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, în ziua de joi, 24 noiembrie, s-a desfăşurat Cercul pedagogic al profesorilor de religie de la nivelul învăţământului gimnazial, din judeţul Dolj. Evenimentul a fost găzduit de Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” din Craiova şi a avut ca temă „Rugăciunea în viaţa micilor creştini”.

Alături de cadrele didactice, la acest eveniment s-au aflat aflat Pr. Prof. Adrian Lupu, Consilier în cadrul Sectorului Învăţământ, Activităţi cu tineretul şi Catehizare, şi Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector la disciplina Religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean (ISJ) Dolj. Organizatori au fost: Dna. Prof. Magdalena Carmen Drăguşin şi Dna. Prof. Mihaela Ghindă, iar coordonatori ai Cercului pedagogic: Dna. Prof. Loredana Nicolae de la Şcoala Gimnazială „Nicolae Bălcescu” din Craiova şi Dna. Prof. Ramona Enculescu de la Şcoala Gimnazială „Gheorghe Bibescu” din Craiova.

Pr. Consilier Adrian Lupu a transmis mesajul de binecuvântare al Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Totodată, Părintele Consilier a prezentat principalele reglementări privind acordarea Avizului de cult, precum şi cadrul legal prin care acesta a fost inclus în Legea Educaţiei.

Doamna Prof. Dr. Iuliana Gheorghe, Inspector de specialitate în cadrul ISJ Dolj, a adus la cunoştinţa profesorilor de Religie principalele comunicări din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean, precum şi calendarul concursurilor şi concertelor de colinde, pregătite de către profesorii de Religie din judeţul Dolj, specifice sfârşitului de an calendaristic. De asemenea, Doamna Inspector a prezentat ultimele reglementări privind susţinerea gradelor didactice, calendarul de înscriere, precum şi condiţiile de participare.

Programul Cercului pedagogic a inclus totodată mai multe activităţi metodico – ştiinţifice, printre care s-au numărat: Prezentarea unei secvenţe de lecţie, cu titlul „Rugăciunea, temei şi putere a vieţii creştine”, clasa a VI-a – Dna. Prof. Magdalena Carmen Drăguşin; „Rucodelia” – atelier de lucru cu elevii – Dna. Prof. Mihaela Ghindă; Activitate practică „Doamne învaţă-ne, să ne rugăm…” prezentată de către Prof.  Daniel Hărduţ. De asemenea, cadrele didactice au asistat la un moment sportiv-cultural „Pe aripile dansului oltenesc”, susţinut de elevii claselor a VIII, coordonaţi de Dna. Prof. Floriana Scarlat-Cîrjan, şi au vizitat expoziţia de desene „Rugăciunea prin ochi de copil”, coordonată de Dna. Prof. Mirela Stoica.