Desfășurarea Festivalului interjudeţean „Glas de înger”, ediţia a XXI-a, la Craiova

Evenimente

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, astăzi, 5 decembrie 2022, a avut loc Festivalul interjudețean „Glas de înger”, ediția a XXI-a. Evenimentul s-a desfășurat la Casă de Cultură a Studenților din Craiova și a fost organizat de către Fundația „Cuvântul care zidește” a Mitropoliei Olteniei, în colaborare cu Sectorul de Învățământ al Arhiepiscopiei Craiovei și Inspectoratul Școlar Județean Dolj.

În partea de început, Părintele Consilier Grigore Vulcănescu a transmis cuvântul de binecuvântare din partea Părintelui Mitropolit Irineu: „Mulțumim Înaltpreasfințitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei pentru binecuvântarea de a organiza acest festival. Țin să vă mulțumesc dumneavoastră, colindătorilor, pentru păstrarea tradiției colindatului, prin care ne aduceți bucurie din inima Betleemului, obligându-ne să păstrăm această datină sfântă a lumii creștine și a poporului nostru creștin-ortodox”.

Din partea Inspectoratului Județean Dolj a fost prezentă doamna Prof. Insp. Aida Ionescu, Inspector General-Adjunct, și doamna Prof. Insp. Iuliana Gheorghe, Inspector de Religie. În calitate oficială de reprezentant al Inspectoratului Județean Dolj, doamna Inspector Ionescu a vorbit celor prezenți despre bucuria întâlnirii cu elevii colindători într-un cadru festiv și prietenos: „Sunt onorată să mă aflu în fața dumneavoastră, dragi tineri. Festivalul „Glas de înger” deschide seria spectacolelor și a concursurilor închinate sărbătorilor de iarnă. Felicităm Fundația „Cuvântul care zidește”. De asemenea, îi felicităm pe toți cei care s-au implicat în organizare și pe participanții. Toți ați dovedit că arta înseamnă iubire, frumos și credință”.

În decursul a câtorva ore, au urcat pe scena Casei de Cultură a Studenților din Craiova nu mai puțin de 24 de grupuri de la diferite școli. În calitate de prezentator, tânărul Daniel Guran a invitat pe scenă următoarele persoane și grupuri:

Invitat special: Grupul „Florili-n crâng” de la Colegiul Național Pedagogic “Ștefan Velovan” din Craiova; Invitat special: Grupul “Prințese cu flaute” de la Colegiul Național Pedagogic “Ștefan Velovan” Craiova; Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Grigorie Teologul” Craiova – Secțiunea: Colinde – Liceu; Coordonator: Prof. Șapcă Victor; Corul “Mini – Crystal” de la Şcoala Gimnazială “Gheorghe Țițeica” Craiova, Secțiunea: Colinde – Ciclul Primar; Coordonator: Prof. Radu Liana: “Seara de Ajun”, “E Ajun de Crăciun”, “Colind”; Bobolocu Ana – Maria de la Colegiul Național Pedagogic “Ștefan Velovan din Craiova”, Secțiunea: Soliști – Liceu; Coordonator: Prof. Popescu Camelia Maria: “Linu-i lin”, “Cetinița”; Grupul “COLINDEȚII” de la Școala Populară de Arte și Meserii “Cornetti” Craiova, Secția Externă Piscu Vechi, Secțiunea: Tradiții – Gimnaziu, Profesor coordonator: Popescu Camelia Maria: “Căprița din Piscu Vechi”, “Călușul de iarnă”; Corul “Crystal” de la Şcoala Gimnazială “Gheorghe Țițeica” Craiova Secțiunea: Colinde – Gimnaziu; Coordonator: Prof. Radu Liana: „Primiți, primiți colindători”, „Trei sferturi de cer”, „În staul de dobitoace”; Epure Elena de la Liceul „Voltaire” Craiova, Secțiunea: Soliști – Liceu Coordonator: Prof. Radu Liana: “Noapte de Crăciun”, “Legănelul lui Iisus”; Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, jud. Dolj – Secțiunea: Tradiții – Obiceiul “La colindat”; Coordonator: Prof. Cioacă Virginia; Ușurelu Ilinca de la Școala Gimnazială „Gheorghe Brăescu” Calafat, județul Dolj, Secțiunea: Soliști – Ciclul Primar: „Steaua sus răsare” „Astăzi s-a născut Hristos”, Coordonator: Prof. Popescu Camelia Maria; Grupul “COLINDEȚII” de la Școala Populară de Arte și Meserii “Cornetti” Craiova, Secția Externă Piscu Vechi, Secțiunea: Colinde – Gimnaziu, Profesor coordonator: Popescu Camelia Maria: “Slobozi-ne gazdă-n casă!”, “Bună seara, gazdă aleasă!”, “Ia ascultați, voi, gazde mari!”; Lupu Antonia de la Liceul Teoretic „Independența” Calafat, județul Dolj, Secțiunea: Soliști – Gimnaziu: „Sus, boieri, nu mai dormiți!”, „Pe podele de nuiele”, Coordonator: Prof. Popescu Camelia Maria; Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, județul Dolj, Secțiunea: Tradiții – Ciclul primar – “Plugușorul”, Profesori coordonatori: Badi Mariana, Bulugean Amelia, Epure Ilona; Catrinoiu Kassandra de la Școala Gimnazială Desa, județul Dolj, Secțiunea: Soliști – Gimnaziu, Coordonator: Prof. Popescu Camelia Maria: “O, ce veste minunată!”, “Legănelul lui Iisus”; Școala Gimnazială Nr. 1 Dăbuleni, județul Dolj, Secțiunea: Colinde, Coordonator: Prof. Cioacă Virginia: „Sub fereastră la om bun”, „În seara sfântă”, „Scoală, gazdă, din pătuț!”; Ștefan Sara Ioana de la Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, județul Dolj, Secțiunea: Soliști – Ciclul primar, Profesori coordonatori: Badi Mariana, Ștefan Ramona; Grupul de colindători “Datina” din Comuna Mihăești, județul Vâlcea, „Bună seara, gazdă aleasă!” (urare), „Iisus, bine ai venit!” (colind psaltic), „Colindăm la tot românul” (colind din Bucovina), Coordonator: Prof. Tița Silviu; Voicu Andreea de la Liceul Teoretic “Constantin Brâncoveanu” Dăbuleni, județul Dolj, Secțiunea: Soliști – Gimnaziu, Coordonator: Prof. Badi Mariana; Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași, jud. Dolj – Structura Școala Gimnazială Sărata – Secțiunea: Colinde – Ciclul primar; Profesori coordonatori: Glinta Magdalena, Vasile Doinița: “Steaua”, “Astăzi S-a născut Hristos”, “Colindița”; Zglimbea Lavinia de la Liceul Teoretic “Independența” Calafat, județul Dolj, Secțiunea: Soliști – Liceu; Coordonator: Prof. Popescu Camelia Maria: “Trei păstori”, “Hristos se naște”; Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași, jud. Dolj – Structura Școala Gimnazială Călărași și Structura Școala Gimnazială Sărata – Secțiunea: Tradiții – Ciclul primar – “În ajunul Crăciunului”; Profesori coordonatori: Popa Maria, Stan Cristina, Șovăilă Olimpia; Ardeleanu Daria de la Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași, jud. Dolj – Structura Școala Gimnazială Călărași – Secțiunea: Soliști – Ciclul primar; Profesori coordonatori: Turcilă Camelia, Roșca Daniela: “Ziua-i mare, seara-i sfântă”; Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași, jud. Dolj – Structura Școala Gimnazială Călărași – Secțiunea: Colinde – Gimnaziu; Profesori coordonatori: Turcilă Camelia, Șovăilă Olimpia: “Bună vreme, gospodari!”, “Astă seară-i seară mare”, „Bună seara, gazdă aleasă!”; Liceul Tehnologic “Petre Baniță” Călărași, jud. Dolj – Structura Școala Gimnazială Călărași – Secțiunea: Tradiții – Gimnaziu; Profesori coordonatori: Turcilă Camelia, Găgeatu Mădălina, Șovăilă Olimpia: “Obiceiul Caprei”.

La final, toți participanții au fost felicitați și au primit diferite premii și cadouri din partea organizatorilor. Diplomele au fost înmânate de către doamna Cristina Stamatoiu, directoarea Fundației „Cuvântul care zidește” și de către Pr. Prof. Adrian Lupu, Consilier eparhial, în calitate de organizatori principali al festivalului.