Cercul Metodic al Profesorilor de Religie, din zona Târgu-Cărbunești – Novaci, din județul Gorj

Evenimente

Cu binecuvântarea, Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, și în prezența Pr. Prof. Neofit Stănciulescu, Inspectorului de Specialitate al ISJ Gorj, miercuri, 14 decembrie 2022, a avut loc Cercul Pedagogic al Profesorilor de Religie din zona Târgu-Cărbunești –  Novaci, județul Gorj

Întâlnirea s-a desfășurat la Școala Gimnazială ,,Ion Popescu” Bărbătești, din județul Gorj. Cercul metodic a debutat cu lecția deschisă ,,Crăciunul – Sărbătoarea Nașterii lui Iisus Hristos”, susținută la clasa a VI-a de către Prof. Mihai-Ionuț Coană. A urmat un moment artistic, susținut de eleva Stănescu Alessia. În continuare, domnul director Ionuț-Daniel Troacă a prezentat istoricul Școlii Bărbătești și a susținut un referat pe tema Anului Omagial al Rugăciunii, cu titlul „Rugăciune și isihasm”. Partea a doua a întâlnirii s-a rezervat dezbaterilor moderate de către Pr. Inspector Neofit Stănciulescu și de către Prof. Marian-Ilie Iliuși, responsabilul de cerc. La final, Prof. Coană a mulțumit tuturor celor prezenți, dar și colegilor care s-au implicat în organizare.